Možná to tak na první pohled nevypadá, ale město Liberec učinilo vskutku revoluční krok ve vztahu k nájemnímu bydlení. Zatímco po roce 1995 vévodila bytové politice města zejména masivní a nekoncepční privatizace fondu (ona vlastně koncepční byla, ale pouze jednostranně k rozpočtu města), která se zachováním jakési záchranné sítě bytů v počtu aspoň pěti tisíc jednotek pro ty nejpotřebnější nepočítala, nyní ji stavíme na ryze sociální bázi. Přístup města k využívání svého bytového fondu tak bude nadále takřka výhradně ku pomoci těm skupinám obyvatelstva, které nedokáží vlastními prostředky řešit své bytové potřeby v soukromém sektoru s byty.
Jinak řečeno – lidé se zajištěnými příjmy už budou mít jen minimální šanci získat do nájmu městský byt. Už si to zkrátka nemůžeme dovolit. Liberec má v současné době v majetku jen asi 1200 bytů, což je zhruba 7procentní torzo původního bytového fondu, který kdysi čítal přes 18.000 jednotek. Právě proto chceme tzv. sociálním bydlením vycházet primárně vstříc lidem, kteří třeba nemají na vysoké vstupní kauce u soukromých pronajímatelů, narážejí na přemrštěné nájmy nebo jsou soukromými majiteli bytů odmítáni a diskriminováni – jednotlivci či rodiny s nezletilými dětmi, lidé žijící v nevyhovujících podmínkách (rozuměj v některých komerčních ubytovnách), lidé s nízkými příjmy, se zdravotním znevýhodněním, sociálně vyloučení a ohrožení sociálním vyloučením, senioři a další specifické skupiny.
Součástí nové koncepce sociálního bydlení, kterou připravil rezort sociálních věcí a která je ke stažení na www.liberec.cz/files/vizitky_prilohy/ramec-soc-bydleni-verejny.pdf, je ale i tzv. prostupné bydlení, jež je spojeno se souběžným poskytováním terénních sociálních služeb lidem s tak nízkými kompetencemi, které jim znemožňují si za běžných podmínek bydlení udržet, nový přístup města v oblasti komerčních ubytoven či sezónní projekt pro lidi bez přístřeší. Chceme být ale aktivnější (radou, pomocí, zprostředkováním sociální služby) i k nájemníkům, kteří se nenadále octnou v dluhové pasti a nejsou schopni dočasně hradit nájemné. Na druhou stranu ale nemůžeme ani rezignovat na úsilí spravovat bytový fond s péčí dobrého hospodáře, tedy získávat maximum z nájemného i z historických pohledávek města.
Jaké jsou základní rysy nové bytové politiky města Liberec?
Sociální bydlení/ pravidla přidělování bytů – novela pravidel vymezuje celkem tři hlavní kategorie bytů (sociální byty, byty určené organizacím, ubytování nízkého standardu), v jejichž rámci umožňuje takřka výlučně pracovat s výše definovanými specifickými skupinami klientů. Pravidla jsou jako dosud založena na empirickém hodnocení žádostí, které je v kompetenci humanitní komise. Pravidla de facto zavádějí tzv. sociální bydlení, protože odbourávají běžné standardní byty i přidělování bytů žadatelům se zajištěnými příjmy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky
6:14 Balaštíková (ANO): Tohle není obnova důvěry, to je její kremace
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k angažmá společnosti Grant Thornton v šetření bitcoi…
- 22:31 Peštová (ANO): Blackouty nejsou strašení – jsou reálná hrozba. A tato vláda ji ignoruje
- 21:02 Udženija (ODS): Pražští záchranáři patří mezi světovou špičku
- 19:03 Kolář (TOP 09): Svou kariéru založili na kritice EU a volání po její destrukci
- 18:02 Farský (STAN): Odhodlání, jaké v sobě mají Ukrajinci, ruské rakety nezdolají
- 17:03 Mašek (ANO): Makali jste celý život – a teď vás prostě oškubou