Langšádlová (TOP 09): Hodnoty demokracie je potřeba důsledně hájit

07.08.2013 14:49 | Zprávy

Miloš Zeman slíbil, že se bude chovat jako nadstranický prezident, který chce českou společnost spojovat a nikoli rozdělovat. Netrvalo ani několik měsíců a všechny sliby skončily v odpadkovém koši. Nejprve se kancléřem na Hradě stal předseda strany Zemanovců. Následně začal prosazovat lidi, kteří jej podpořili při prezidentské volbě, na posty velvyslanců, zcela ignorujíc kompetence předsedy vlády a ministra zahraničních věcí.

Langšádlová (TOP 09): Hodnoty demokracie je potřeba důsledně hájit
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová

Ve svých autoritativních manýrech pokračoval, když odmítl jmenovat profesorem uznávaného literárního historika Martina Putnu, což nemělo v našich v moderních dějinách obdoby. Zábrany pak úplně odhodil a svou pravou tvář, na kterou spousta lidí zapomnělo, ukázal při vládní krizi. Okázale se vysmál existující většině v Poslanecké sněmovně a jmenoval si vládu svých přátel, podporovatelů a sponzorů. Její poslední kroky jednoznačně ukazují, že jde pouze o personální čistky na důležitých místech a o zisk moci. Zeman a jeho vláda bez důvěry pak zkouší, jak daleko mohou zajít, aniž by vyvolali nespokojenost veřejnosti. Naposledy narazili při pokusu o odvolání ředitele Národního divadla.

Úřednických vlád existovalo v období demokratického Česka a Československa skutečně mnoho. Nikdy se však nestalo, že by prezident jmenoval vládu navzdory připravené většině v Poslanecké sněmovně. Současný prezident skutečně dodržel literu ústavy, přitom však označil důležité ústavní zvyklosti za „idiotské“. Ty ovšem tvoří neoddělitelnou součást ústavního pořádku, protože upřesňují a definují to, co se nedá napsat do zákona. A nikdy se nestalo, že by vláda bez důvěry prováděla tak rozsáhlé čistky.

To je i jeden z důvodů proč TOP 09 nemůže vyslovit důvěru Rusnokově vládě. Prezident, který nerespektuje principy demokratického státu, musí být klepnut vážně přes prsty. Nikde není psáno, že se stejně nezachová po příštích sněmovních volbách, ať už řádných nebo předčasných. Proto předčasné volby za stávající situace nejsou žádným řešením. Představují totiž nástroj řešení krize v těch případech, kdy neexistuje v Poslanecké sněmovně většina. Ale v současnosti tam většina, byť těsná, stále existuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: TOP 09

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

komunisté

Vy tvrdíte, že někdejší komunističtí papaláši nesmí zastávat ústavní funkce. Nemyslíte, že jste trochu zaspal v čase? Že toto se mělo navrhnout více jak před 30 lety? A ten váš návrh se týká i členů KSČ? Vždyť většina z nich převlékla po revoluci jen kabát a jsou snad všude. Moc nechápu, co s tím te...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Juchelka (ANO): Pro důchodce „nebylo z čeho“. Zato politici si opět polepší

18:02 Juchelka (ANO): Pro důchodce „nebylo z čeho“. Zato politici si opět polepší

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k navyšování platu politiků.