Užívají si sílu a?: Putin rozehrál s Ukrajinou hodně ošklivou hru a Rusko na ní ve výsledku doplatí. Ve vyhrocené situaci se nechal slyšet Putinův poskok Alexandr Chištejn ze strany Jednotné Rusko, že Rusové dle něho byli před několika roky jen žebráky a nikdo se s nimi nebavil. Teď se situace změnila. Ale je třeba dál jednat. Lepší dlouhá vyjednávání, než hodina války. Nevím, jestli vydírání a zastrašování, nejen okolních zemí, je tou nejlepší vizí pro ruský národ. Pořád si myslím, že jediný exit pro budoucnost Ruska je postupné budování demokracie a spolupráce s demokratickým světem. Po rozpadu CCCP se pokus nepovedl, ale nemyslím si, že by nebyla šance na reparát. Kulturně má přes velké odlišnosti Rusko stále blíže k Západu, než k do sebe zahleděné Číně. Ta jen čeká, aby oslabení Ruska, či dokonce jeho kolaps, využila ke svým územním ziskům. Vylidňující se Sibiř je hodně velkým lákadlem. Ruské intelektuální elity jsou velmi nervózní z toho, že Rusko v soutěži národů ztrácí a Putin si myslí, že rozklad západních demokracií mu otevírá cestu k získání vlivu, jaký měli Rusové v éře CCCP. Jenže dějiny se dvakrát přes kopírák neopakují. Naopak, Rusku tikají hodiny, během nichž musí konečně jednou začít využívat svoje přírodní bohatství ve prospěch svých lidí. Jestli to během dvou tří dekád neučiní, tak se může dostat za bod zlomu, což je bod, za nímž není návratu. Naopak, Rusko by mělo usilovat o to, aby se na časové trajektorii co nejdříve dostalo k bodu obratu, od kterého se dá nepříznivý trend ještě zvrátit. Putin, a nejen on, odmítá kvůli svojí chuti po moci toto respektovat a žene ruský národ k bodu zlomu. Západní demokracie v honbě za přízní voličů po roce 90 podceňovaly výdaje na svoji bezpečnost. Půjde-li do tuhého, nezbude, než tohle změnit. V tom Rusko nemůže konkurovat. Ekonomická čísla a potenciál Západu mluví jasně. Ale kdo by ve třetím tisíciletí chtěl umírat kvůli nějakému seniorovi, který se v mládí živil jako vyzvědač v bývalé DDR?
A poslední zmínka k domácí realitě - Klausovi staršímu se nelíbí vyjadřování některých ministrů vlády Petra Fialy k Ukrajině/Rusku. Píše otevřený dopis. Je to trapné a k ničemu a jen se nabízí jeho srovnání s Havlovou větou v americkém kongresu v roce 1990: "já se nebojím silného Ruska, já se bojím slabého Ruska". Už je to tady, zatímco "geniální" myšlénky VKS jdou do kopru. Jestli má do kopru co jít.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

20:16 Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině.
- 18:12 Senátor Hraba: Na profil mi chodí různé existence neschopné normální slušné diskuze
- 16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost