Laudát (KAN): Ústavní soud nám dal za pravdu

06.12.2021 10:57 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k petici za zpřísnění lustračního zákona a petici za zákaz komunistické ideologie

Laudát (KAN): Ústavní soud nám dal za pravdu
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Když soud Prahy 1 toleroval posudek soudruha na ještě vyššího soudruha, říkal jsem si, že ani viditelné zlo nebude alespoň symbolicky potrestané. Štrougal a jeho příručí Vajnar se sice dopustili zločinů, když ve své kompetenci měli na svědomí vraždy lidí, kteří chtěli opustit socialistický ráj. Jenže, oba jsou už díky věku údajně tak psychicky vyšinutí, že by nechápali smysl soudního procesu. Ústavní soud to vidí jinak. A tak se soudce bude muset k případu vrátit. Měl by poslat oba vysoké soudruhy na vyšetření k normálnímu psychiatrovi.

Kauza Štrougal-Vajnar jen ukazuje, jak na jedné straně soudy tolerují zločince, ale neváhají poslat za mříže chudáka, který kvůli hladu odcizil v prodejně tři housky (nevím, zda on věděl, že Babišova vláda zrovna vyhlásila nouzový stav).

Když jsme letos 17. listopadu sbírali v ulici 28. října podpisy na petici za zpřísnění lustračního zákona a na petici za zákaz komunistické ideologie, byly reakce dost překvapivé. Mnoha lidem nevyrovnání se s komunistickou minulostí, i po tolika letech od formálního konce rudého teroru, vadí. Ono totiž nejde "jen" o pojmenování zla před rokem 89, tedy o minulost. Ono naléhavě jde o současnost a budoucnost. Dokud ve společnosti nebude jasně vymezeno, co bylo a je zlo, co je neetické jednání, co je nemravné (a naopak), tak se z místa nehneme. Jasné vymezení a pojmenování je prvním krokem. Tím druhým musí být - nepustit padouchy do veřejného prostoru. To se bohužel v české politice na všech úrovních děje jak na běžícím pásu. Proto se hrabeme ve hnoji a "nevíme" proč. Proto zlo naší společností prorůstá jak jedovatý had a dere se k moci.

Anketa

Obstál Adam Vojtěch coby ministr zdravotnictví?

31%
64%
hlasovalo: 47558 lidí

Každého se deficit etiky a morálky ve společnosti dotýká každý den. Slušní lidé platí daně a dodržují zákony, což nedělá dost velká parta, která naopak peníze z daní všelijakými fígly rozkrádá (natož aby je platila). Politici si myslí, že kilometry zákonů, norem, vyhlášek a represí vybudují ideální a spravedlivý stát. Jenže gauneři si cesty vždycky najdou, dokonce jim právní džungle vyhovuje a nabízí další možnosti zlodějin, zatímco slušné lidi právní moloch, a s tím spjatá byrokracie, dusí a ohrožuje. Ale u užitečnosti etiky a morálky můžeme jít ještě dál. Určitě by každý přivítal, kdyby jeho děti méně připravovaly svým rodičům horké chvilky v podobě drog, kouření, alkoholu, přestupků, či dokonce trestné činnosti. Etika je vždy silnější než zákon, zní 1. bod Dvacatera KAN. Tohoto si byl vědom i Tomáš Baťa, který říkal, že každá krize je především morálním selháním.

Poštou mně dorazil první podpisový arch pod petici od neznámých lidí. Jsem zvědavý na reakce, až senátorky a senátory a poslankyně a poslance peticemi postavíme před morální dilema.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peksa (Piráti): Namísto pomoci zemědělce čeká zmatek a nejistota

19:05 Peksa (Piráti): Namísto pomoci zemědělce čeká zmatek a nejistota

Evropským parlamentem prošla opožděná reakce na zemědělské protesty. Návrhy byly ale šité horkou jeh…