Vysvětlováno je to tak, že mládí chce všechno a hned, hlavně vysoký plat, bydlení, luxus. To vše s minimem námahy. Jak taky jinak! Při pohledu na stav zemí Evropské unie si však kladu otázku, zda generace předčasné spotřeby nejsou náhodou ty naše. Prakticky (snad s výjimkou Norska) všechny evropské země si sáhly na peníze svých dětí. Na jihu Evropy ani to nestačí. Nejen jižní křídlo EU je ohroženo. Díky státnímu dluhu skomírají i takové země, jako je Francie. Tristní je to o to více, že jen stěží vysvětlíme nejchudším, že se vlastně měli dobře a nyní se musí uskromnit. Opravdový efektivní plán boje s chudobou dnes nemá žádná země.
Při pohledu na limity sociálního státu, včetně tolik opěvovaných skandinávských zemí, zůstává nad politikou Sobotkovy vlády rozum stát. Úspory z éry ministra financí Kalouska a mírný hospodářský růst v minulém a zřejmě i v letošním roce, vede k rozhazování peněz, jako by státní pokladna byla bezedná. Naposledy to předvádí ministryně práce a sociálních věcí Tominová Marksová. Utržena ze řetězu chce pro úředníky, kteří se administrativním škrtem pera stanou státními úředníky nárůst platů o 25 %. Pamatujete si při tahanicích o podobu služebního zákona, jak vláda ubezpečovala, že operace bude fiskálně neutrální s výjimkou nákladů na nové ředitelství, které nakonec díky opozici nevzniklo? Ale neuplynuly ani čtyři měsíce a všechno je jinak. Takže, jakou cenu mají řeči o šetření? Nikdo si nepřeje hospodářskou recesi. Ale obezřetní politici musí na ni být připraveni. Místo toho rozdávají. A nenechte se mýlit. Zástup chudých se bude rozrůstat. Plošné dávky neznamenají nic jiného, než že ti, co mají víc, přidáno dostanou rovněž víc a naopak. Ostatně už se o tom přesvědčili důchodci. Asi by řada z nich mohla vyprávět, zda na novém výměru našli oněch avizovaných 250 Kč? Jenže chudáci úředníci, teď nebudou moci podnikat, proto je musíme více zaplatit!

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: František Laudát - profil