Lechota (STAN): Žádáme zavření OKD. Nejsou tam dodržovány bezpečnostní podmínky

15.04.2020 6:39

Již druhý týden upozorňují karvinští zastupitelé na vážné riziko v souvislosti s možným šířením koronaviru ve společnosti OKD. Podle některých nejsou dodržovány nařízené bezpečnostní podmínky. Další chod této těžařské firmy tedy představuje vážné riziko jak pro její zaměstnance, tak pro obyvatelé Karviné.

Lechota (STAN): Žádáme zavření OKD. Nejsou tam dodržovány bezpečnostní podmínky
Foto: STAN
Popisek: STAN

Karvinští zastupitelé upozorňují na možné riziko šíření nákazy nemoci COVID-19 a žádají premiéra Andreje Babiše a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu, aby prozatím přerušili provoz tohoto závodu.

“Uvědomme si prosím, že Karviná je městem s jednou z nejstarších populací, kde je výrazné procento seniorů včetně bývalých horníků, kteří často trpí plicními a respiračními chorobami. Kvůli znečištěnému ovzduší je zdejší populace také ve větší míře ohrožená astmatem i poruchami imunity. Podíl potenciálně ohrožených skupin obyvatel je zde tedy vyšší než jinde. Ekonomické dopady tohoto opatření zajisté nebudou tak fatální, jako by bylo rozšíření nákazy koronavirem na Karvinsku,” komentoval situaci Petr Lechota. 

Podle zdrojů nejsou ve společnosti dodržovány bezpečnostní podmínky. Společnost sice přijala opatření spočívající v namátkovém měření teploty a povinném nošení ochranných prostředků dýchacích cest, ale její provoz i nadále přináší spoustu pochybností ohledně zajištění bezpečnosti zaměstnanců.  Nošení ochranných roušek a respirátorů se totiž nevztahuje na závodní stravování a koupelny. Zde se denně potkávají stovky zaměstnanců a vznikají tak ideální podmínky pro šíření koronaviru. Lidé jsou z dolů na povrch přepravováni po početných skupinách v klecích a podle svědectví zaměstnanců někteří z nich nedodržují povinnost nosit respirátory.

Zastupitelé se tedy ptají: Jaká je pravděpodobnost, že se v tomto provoze nevyskytne ani jediný bezpříznakový nakažený? A pokud se vyskytne, kolik osob může koronavirem nakazit?

Při této situaci, kdy ve společnosti OKD není možno zajistit bezpečné pracovní prostředí, podle nich není akceptovatelné, aby provoz nadále pokračoval.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Uvažujete kandidovat do vedení ANO?

Máte asi největší šanci oslovit nejen další voliče, ale i ostatní strany se s vámi ezdráhajíjednat jako třeba s Babišem. Nebo myslíte, že by s Schillerovou nebo Havlíčkem nastala nějaká změna? O nich se často jako o adeptech na nvé lídry mluví, ale podle mě to jsou jen cvičené opičky Babiše, nic ve...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Koalicí jsou, jen když se jim to hodí

7:35 Mračková Vildumetzová (ANO): Koalicí jsou, jen když se jim to hodí

Reakce na facebookovém profilu na požadavky vládnoucí koalice v Poslanecké sněmovně