Liška (SZ): Dohled nad trhem s GMO musí zůstat v rukou EU

11.03.2014 21:15

Zelení nesouhlasí s přesunem kompetence regulovat trh s geneticky modifikovanými organismy (GMO) zpět na národní státy. Kvůli ochraně spotřebitelů, ale i místních zemědělců by pravidla pro GMO měla být jednotná.

Liška (SZ): Dohled nad trhem s GMO musí zůstat v rukou EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Ministři životního prostředí členských zemí EU na minulé schůzi Rady EU diskutovali možné změny legislativy v oblasti geneticky modifikovaných organismů (GMO), kdy současně platná legislativa ukládá dohled nad GMO do kompetencí evropských orgánů. Zástupci jednotlivých zemí EU však projevili zájem v rámci chystané změny kompetencí dohledu nad trhem s GMO evropským orgánům odejmout a přidělit jej zpět jednotlivým státům.

Podle Evropských zelených je však žádoucí přesně opačný postup: Nejenže by regulace trhu s GMO produkty měla zůstat v rukou EU, která má silnější pravomoci, ale měla by zároveň být posílena.

„EU by měla v blízké budoucnosti prosadit úplný zákaz dovozu GMO krmiv pro hospodářská zvířata a prosadit povinné a jasné značení všech GMO potravin tak, aby občané byli dostatečně informováni o tom, jaký produkt kupují,“ uvádí Ondřej Liška, předseda zelených.

„Komerční pěstování geneticky modifikovaných plodin Strana zelených považuje za příliš velké riziko jak pro lidské zdraví, tak pro přírodu i místní zemědělce. Jeho ekonomické dopady jsou navíc pochybné, řada agrárně vyspělých zemí (např. Maďarsko) se ho zřekla i z ekonomických důvodů. Pěstování GMO plodin přináší nárůst používání pesticidů, které ohrožují kvalitu potravin i pitné vody. Aktuálně usilujeme jak o zavedení povinného označování GMO výrobků, tak o zákaz dovozu geneticky modifikovaných krmiv. Výhledově by se využívání GMO v EU mělo zakázat úplně,“ uvádí Ondřej Mirovský, vedoucí sekce životního prostředí SZ. 

GMO podle zelených představují nebezpečný experiment s naším zdravím, přírodou i místním zemědělstvím. Importované potraviny, které obsahují GMO, by měly být jasně označeny, aby si zákazník mohl svobodně vybrat. Strana zelených prosazuje podporu místních zemědělců a produkci kvalitních potravin, což přinese nová pracovní místa a omezí dopady dovozu potravin na životní prostředí. Zelení zároveň připravili informační video, které jednoduše popisuje hrozby, které geneticky modifikované organismy přináší.

Na téma kvalitních potravin, práv spotřebitelů a GMO se uskuteční již ve čtvrtek 6. března v Praze diskuzní panel, kterého se zúčastní europoslankyně za zelené Eva Lichtenberger, specilista evropských zelených na GMO Arnaud Apoteker, zakladetel firmy Country Life Otakar Jiránek, majitel Biofarmy Sasov Josef Sklenář a odbornice na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková. Diskuze probíhá od 18:00 v pražském Goethe Institutu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Právě to odpolitizování státní správy bylo ze služebního zákona vyjmuto

23:08 Mračková Vildumetzová (ANO): Právě to odpolitizování státní správy bylo ze služebního zákona vyjmuto

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 23. května 2024 k zákonu o státní službě