Lukša (TOP 09): Malá inventura manželství TOP 09 se Starosty a nezávislými

01.04.2014 5:28

Co přineslo politické spojenectví TOP 09 a Starostů? A jak se tento svazek bude vyvíjet do budoucna?

Lukša (TOP 09): Malá inventura manželství TOP 09 se Starosty a nezávislými
Foto: top09.cz
Popisek: starosta Čeladné Pavol Lukša

Nejprve bych rád poblahopřál Martinovi Půtovi ke zvolení do čela STANu hlasy 100% delegátů. Takové oblibě se věru netěšili ani komunističtí pohlaváři před rokem 1989.

Co mi však připadá úsměvné, je jeho přání. Alespoň se nám to autor sobotního článku v MF DNES "O Starosty s novým lídrem je rvačka..." Josef Kopecký snaží namluvit.

Cíl nového předsedy už byl splněn…

Přáním nově zvoleného Půty je, aby v roce 2016 obě uskupení, tedy Starostové a nezávislí a TOP 09, kandidovala v krajských volbách samostatně.
Škoda, že si oba pánové nepřečetli smlouvu mezi oběma uskupeními, kterou podepsal Půtův předchůdce Gazdík. Tam je to totiž již od loňského roku zakotveno.

Malá vzpomínka na volby 2012

Jen pro ty, kteří mají krátkou paměť, bych si dovolil připomenout, že na rozdíl od TOP 09 to byli sami Starostové a nezávislí, kterým se do krajských voleb v roce 2012 samostatně jít moc nechtělo. Nakonec však díky autoritě svého předsedy Schwarzenberga všichni krajští předsedové TOP 09 se skřípěním zubů se společnými kandidátkami souhlasili.

Všechny krajské kandidátky tedy byly společné, jen u vzniku jedné je dobré se malinko zastavit.

Vyjednávání v Libereckém kraji trvala dlouho. Společná kandidátka před podpisem, dnes nově zvolený předseda Starostů a nezávislých Půta na to podal prvnímu místopředsedovi Kalouskovi ruku, a výsledek? Samostatná kandidátka Starostů pro Liberecký kraj pod vedením Půty. TOP 09 pak měla jen krátký čas na postavení své.

Byl bych nerad, aby to vyznělo jako stesk či, nedej bože, bych chtěl otvírat rány, které jsou pro členy TOP 09 v Libereckém kraji ještě příliš čerstvé.

Koneckonců jsem o tom mluvil již ve svém kandidátském projevu na sněmu TOP 09 v prosinci loňského roku.

Dovolil jsem si na to jen reagovat ze dvou důvodů

Tím prvním důvodem je, že o kandidátkách do krajských voleb v roce 2016 je již dávno rozhodnuto a nebylo třeba čekat na sněm STANu či na přání jeho nově zvoleného předsedy.

Šlo by to bez Kalouska?

Tím druhým důvodem je, že i když náš národ zapomíná rychle a v police je zapomínání ještě rychlejší, si myslím, že sňatek z rozumu nebyl pro obě uskupení ztraceným časem. Podařilo se mu za 3 roky spolupráce ve sněmovně společně prosadit zejména pro venkovský prostor daleko více, než za předchozích 20 let. Rozpočtové určení daní je toho nejlepším vysvědčením. Když si pak společně přiznáme, že bez Kalouska by toto nebylo možné, pak naše partnerství bylo tím nejlepším sňatkem z rozumu politických uskupení.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Pavol Lukša - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Vojtěch: Situace v ostravské nemocnici je problematická

21:51 Ministr Vojtěch: Situace v ostravské nemocnici je problematická

Projev na 20. schůzi Poslanecké sněmovny 23. října 2018 - informace o stavu Fakultní nemocnice Ostra…