Luzar (KSČM): Ženy, rovnoprávnost, judaismus, postavení... a MDŽ

05.03.2015 9:56 | Zprávy

Již na začátek této úvahy napíši, že postavení ženy v historii lidstva nikdy nebylo nic moc.

Luzar (KSČM): Ženy, rovnoprávnost, judaismus, postavení... a MDŽ
Foto: KSČM
Popisek: Leo Luzar

Postavení žen se v historii vyvíjelo, ale nikdy nebylo rovnocenné postavení mužů. Ne jenom fyziologické rozdíly tělesné konstrukce, ale hlavně náboženské texty ženu umisťují do podřízené pozice. Svou významnou roli v křesťanství má Bible se svým základním prvotním hříchem Adama a Evy. To žena podlehla zakázanému ovoci a tím si způsobila nejenom nelibost Boha - »Velice rozmnožím tvé trápení i bolesti těhotenství, syny budeš rodit v utrpení, budeš dychtit po svém muži, ale on nad tebou bude vládnout«, ale i snahu mužů definovat nadřazenost a právo fyzických trestů. Nicméně rané období historie křesťanství je historií mužů a zase jen mužů. O ženách je v historii zmínka pouze, pokud se jedná o panovnické rody či šlechtu. Jediná významná žena z Bible, jejíž kult nabyl významu až ve 12. století, Panna Marie Bohorodička, je konfrontována s následky prvotního hříchu a dlouhé vlasy žen jsou považovány za symbol sexuality a ďáblovy pasti, a tudíž mají být v zájmu mužů zahalovány. A například svatý Tomáš Akvinský považoval za člověka pouze muže. I další staletí odpovídala na otázku, zda jsou ženy lidmi, záporně, a tím se vyvolávaly rozpory a debaty, ve kterých bohužel vítězil názor na podřízenost žen a jejich hříšnost. (Viola; e-středověk.cz)

Podíváme-li se na judaismus, jsou na tom ženy trochu lépe, Bůh zde totiž není chápán jako muž a jen muž, ale má i svou ženskou část. Nicméně Talmud, ze kterého rabíni v různých dobách popisují ženy, hovoří o nich jako o líných, marných a nenasytných. Plných žárlivosti a klepů. Náchylných k čarodějnictví. O muži se zde hovoří jako o náchylných k chtíči a zakázaným sexuálním touhám. Proto by se měli stranit žen. Je třeba také přiznat, že na rozdíl od křesťanství byly na tom židovské ženy přece jen lépe.

I tolik obdivovaná antika má dle Wikipedie své stinné stránky. Dívky nebyly plnoprávnými členkami rodiny manžela a sňatek se domlouval mezi rodiči. V chudých rodinách se jejich postavení spíš rovnalo postavení otrokyně. Římská žena byla popsána jako: »Miláček, vedlejší, chovanka, osoba neschopná učinit cokoli z vlastní vůle, osoba pod poručnictvím a ochranou svého manžela.«

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Leo Luzar - profil

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Máte v plánu důchodovou reformu této vlády zrušit?

A máte vůbec připravenou nějakou vlastní? Protože za tu dobu, co jste byli ve vládě jste se nepředvedli, ač jste to slibovali. A vůbec nebylo by efektivnější, kdybyste se na ni jako politici shodli hromadně? Proč jste teď její projednávání bojkotovali, pokud vím, tak snad jako jediní. Nebo to máme č...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Návrh komise představuje "umírněnou modernizaci"

20:03 Niedermayer (TOP 09): Návrh komise představuje "umírněnou modernizaci"

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na kritiku návrhu rozpočtu Evropské unie