MK: slavnostní předání Bible kutnohorské

2. 2. 2015 14:20

Brno, 2. února 2015, 14.30 Konferenční sál Moravské zemské knihovny v Brně

MK: slavnostní předání Bible kutnohorské
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Sbírky Moravské zemské knihovny v Brně obohatí významná akvizice – prvotisk tzv. Bible kutnohorské z roku 1489. Jedná se o druhou tištěnou staročeskou bibli (po Bibli pražské z roku 1488) dochovanou zhruba ve 41 exemplářích uložených v paměťových institucích po celém světě, která se v roce 1729 rovněž objevila na seznamu zakázaných knih pátera Koniáše.

Bible kutnohorská byla vytištěna v tiskárně Martina z Tišnova v Kutné Hoře, tisk byl dokončen 14. listopadu 1489. Samotný vznik tohoto prvotisku však nebyl tak jednoduchý, jak se z předchozí věty zdá. Tisk nejrozsáhlejšího českého prvotisku byl finančně nákladný, tiskař si na vydání půjčil i od kutnohorské městské rady. Ani to ovšem nestačilo a tak musel být plánovaný náklad (cca 200 ks) snížen zhruba na polovinu a ještě před dokončením tisku bylo k distribuci zkompletováno 80 exemplářů (1. vydání). Po rozprodání připravených kusů přistoupil Martin z Tišnova k dotisku (2. vydání), ve kterém byly opraveny některé nedostatky 1. vydání. Ale ani u toho se ovšem nečekalo na kompletní dokončení tisku a tak byly některé exempláře kompletovány za pomocí zbylých archů z vydání prvního. V několika málo případech se však podařilo zkompletovat tisk čistě z archů 2. vydání. Když byl konečně vytištěn celý plánovaný náklad, nedostávalo se však dostatečné množství závěrečných archů a tak některé exempláře obsahují dokonce rukopisné doplňky.

Z výše uvedeného vyplývá, že pro kurátory paměťových institucí není podstatné jen to, že mají ve fondech, které spravují, Bibli kutnohorskou, ale také informace o tom, k jakému vydání či skupině různě kompletovaných exemplářů ten jeho patří.

Bible kutnohorská je výpravnou, unikátní literární ale v širokém smyslu i kulturní památkou. I proto je její význam jako kulturního artefaktu nejen pro české země obrovský.

Pro Moravskou zemskou knihovnu v Brně je zisk 1. vydání Bible kutnohorské nedocenitelným přínosem, zvláště s ohledem na to, že její fondy dosud obsahovaly pouze exemplář kompletního 2. vydání. Nová akvizice tak umožní další výzkum v této oblasti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo kultury

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Globočník (Zelení): Některým lidem se nezavděčíte nikdy

8:35 Globočník (Zelení): Některým lidem se nezavděčíte nikdy

V pondělí jste se mohli v Babišově médiích dočíst, že se zelený zastupitel Petr Globočník bude stěho…