MK: slavnostní předání Bible kutnohorské

02.02.2015 14:20 | Zprávy

Brno, 2. února 2015, 14.30 Konferenční sál Moravské zemské knihovny v Brně

MK: slavnostní předání Bible kutnohorské
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Sbírky Moravské zemské knihovny v Brně obohatí významná akvizice – prvotisk tzv. Bible kutnohorské z roku 1489. Jedná se o druhou tištěnou staročeskou bibli (po Bibli pražské z roku 1488) dochovanou zhruba ve 41 exemplářích uložených v paměťových institucích po celém světě, která se v roce 1729 rovněž objevila na seznamu zakázaných knih pátera Koniáše.

Bible kutnohorská byla vytištěna v tiskárně Martina z Tišnova v Kutné Hoře, tisk byl dokončen 14. listopadu 1489. Samotný vznik tohoto prvotisku však nebyl tak jednoduchý, jak se z předchozí věty zdá. Tisk nejrozsáhlejšího českého prvotisku byl finančně nákladný, tiskař si na vydání půjčil i od kutnohorské městské rady. Ani to ovšem nestačilo a tak musel být plánovaný náklad (cca 200 ks) snížen zhruba na polovinu a ještě před dokončením tisku bylo k distribuci zkompletováno 80 exemplářů (1. vydání). Po rozprodání připravených kusů přistoupil Martin z Tišnova k dotisku (2. vydání), ve kterém byly opraveny některé nedostatky 1. vydání. Ale ani u toho se ovšem nečekalo na kompletní dokončení tisku a tak byly některé exempláře kompletovány za pomocí zbylých archů z vydání prvního. V několika málo případech se však podařilo zkompletovat tisk čistě z archů 2. vydání. Když byl konečně vytištěn celý plánovaný náklad, nedostávalo se však dostatečné množství závěrečných archů a tak některé exempláře obsahují dokonce rukopisné doplňky.

Z výše uvedeného vyplývá, že pro kurátory paměťových institucí není podstatné jen to, že mají ve fondech, které spravují, Bibli kutnohorskou, ale také informace o tom, k jakému vydání či skupině různě kompletovaných exemplářů ten jeho patří.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Ministerstvo kultury

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Rozpočet

Když je podle vás rozpočet bez ambice, zajímá mě, zda ho tedy podpoříte nebo ne? Protože jestli ano, tak si podle mě slušně řečeno nevidíte do pusy nebo to hlasujete i pro věci, s kterými nesouhlasíte? Jakou má takové hlasování logiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nozar (Stačilo!): Zahraniční politika Fialovy vlády pohoršuje

10:21 Nozar (Stačilo!): Zahraniční politika Fialovy vlády pohoršuje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k reakci na zahraniční politiku FIalovy vlády