Česká ekonomika v období ledna až března 2014 navázala na hospodářské oživení z konce roku 2013, neboť HDP vzrostl meziročně o 2,9 %. Vedle příznivého vývoje zahraniční poptávky se mírně začaly zvyšovat výdaje na konečnou spotřebu sektoru domácností, a to především v souvislosti s obnovenou nominální i reálnou dynamikou mezd. Důvěra domácnosti ve vztahu k pozitivnímu vývoji ekonomiky se v jejich konečné spotřebě, tj. výdajích na trhu zboží a služeb, projevila prozatím jen částečně, a to zejména na úrovni skupin domácností s vyššími příjmy. Sektor domácností vydal 463,9 mld. Kč na individuální spotřebu, což je o 1,7 % více než před rokem.
Mzdy byly největším zdrojem peněžních příjmů domácností, průměrná nominální měsíční mzda v národním hospodářství (na přepočtené počty zaměstnanců) činila 24 806 Kč a její meziroční dynamika růstu se z poklesu v 1. čtvrtletí 2013 (o 0,5 %) změnila v nárůst (o 3,3 %); po zohlednění cenové inflace došlo v 1. čtvrtletí 2014 k navýšení reálné úrovně průměrné mzdy o 3,1 %.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.