Mach (Svobodní): Zásadní návrh, který zabrání dalšímu přehlasování ČR v EU

09.10.2015 17:28 | Zprávy
autor: PV

Europoslanec Petr Mach před chvílí předal premiéru Sobotkovi velmi zásadní informaci-návod, jak lze zajistit, aby ČR nebyla napříště přehlasovaná v Radě ministrů EU. Stalo se tak při osobním setkání v Poslanecké sněmovně.

Mach (Svobodní): Zásadní návrh, který zabrání dalšímu přehlasování ČR v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Svobodných Petr Mach

Zjednodušeně řečeno – Svobodní objevili „skulinu“ v Lisabonské smlouvě, která stanovuje pravidla hlasování.

Česká republika se tak může příště vyhnout kvótám, které vláda i veřejnost jednoznačně odmítá. Jde o způsob hlasování – na základě Lisabonské smlouvy platí (bohužel) nová pravidla, podle kterých na přehlasování stačí 55 % států reprezentujících 65 % populace. To Německu a jeho spojencům snadno umožnilo přehlasovat malé středoevropské státy.

V Lisabonské smlouvě ovšem zůstala klauzule, podle které, ačkoliv už platí nová pravidla pro hlasování, si může členský stát až do konce března 2017 vyžádat hlasování „postaru“ (článek 3 Protokolu č. 36). Podle tohoto starého způsobu hlasování je hlas České republiky větší a hlas Německa menší, takže ČR bude moci návrh na zavedení trvalého mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl zablokovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Podle vás je napadení Ukrajiny Ruskem ospravedlnitelné?

Vážně myslíte, že za válku na Ukrajině může rozšiřování NATO? Proč by se nemohlo rozšiřovat? A chápu vás dobře, že tak Rusko bylo v právu Ukrajinu napadnout a snažit se zmocnit jeho území? Ostatně i kdyby byla pravda to, co jste řekl, proč by za rozšiřování NATO měla nést následky právě Ukrajina?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Potůčková (STAN): Herr Babiš, jaky je váš názor na hentů Mnichovsků dohodu?

12:04 Potůčková (STAN): Herr Babiš, jaky je váš názor na hentů Mnichovsků dohodu?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji k mezinárodní situaci vlády Andreje Babiše.