Macura (ČSSD): Město otvírá u Vrbického jezera půjčovnu loděk a šlapadel

26.09.2021 16:50

Novinku v nabídce turistických atrakcí spustí tento týden město Bohumín. U Vrbického jezera otevře půjčovnu loděk.

Macura (ČSSD): Město otvírá u Vrbického jezera půjčovnu loděk a šlapadel
Foto: ČSSD
Popisek: ČSSD

Zatím pouze v omezeném testovacím provozu, od příští sezóny už se počítá s plnohodnotným využitím. V nabídce jsou aktuálně čtyři pramice a dvě šlapadla, lidé v nich budou moci vyrazit na vodu každý víkend až do konce října.

Anketa

Vadí vám, že se premiér Babiš ,,kamarádí" s Viktorem Orbánem?

7%
85%
hlasovalo: 35854 lidí

„Díky česko-polské spolupráci a evropské dotaci jsme letos vybudovali u Vrbického jezera plovoucí molo a přístaviště loděk za více než devět milionů korun. Nyní se nám podařilo celý projekt půjčovny dotáhnout administrativně, máme všechna potřebná povolení a zajistili jsme si i provozovatele, kterým je spolek Vodáci Odry a Olše. Pramice a šlapadla byla pořízena z rozpočtu města za 280 tisíc korun,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Půjčovna se poprvé otevře veřejnosti v pátek 24. září. V provozu bude i v sobotu a neděli a také o státním svátku v úterý 28. září. „Návštěvníci ji budou moci využít každý další víkend až do konce října, samozřejmě pokud budou příznivé klimatické podmínky. V případě deště či poklesu teplot pod deset stupňů Celsia zůstane zavřená. Obsluhu půjčovny najdou zájemci na pláži u jezera. Ve stánku vyřídí formality v podobě ověření totožnosti a zaplacení půjčovného, obdrží také informace o povolené trase plavby a dalších náležitostech. Současně si vyzvednou záchranné vesty,“ uvedla vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Mirka Šmídová s tím, že v testovacím provozu není nutné využívat rezervační systém.

Maximální doba vypůjčení loďky či šlapadla je jedna hodina, ceny za jednotlivý typ plavidla se pohybují od 150 do 250 korun, v případě půlhodinové projížďky od 90 do 150 korun. „Projekt propojuje volnočasové vyžití v přírodě a zlepšení podmínek místní fauny. Vrbické jezero je součástí ptačí oblasti a evropského systému významných chráněných území Natura 2000, proto jsme tu vybudovali i ekomolo pro ptáky. I z toho důvodu je na vodní hladině přísně zakázáno využívat plavidla na motorový pohon. Současně jsme vyšli vstříc rybářům a provoz půjčovny časově uzpůsobujeme i jejich potřebám,“ doplnil Macura s tím, že na loďkách je možné se projet od 14 do 18 hodin.

Nové přístaviště má třicet metrů na délku a dvacet na šířku a kotvit v něm může až 18 loděk. Je vyrobeno z ocelových rámů a plastových plováků, které jsou bezúdržbové. Ze stejných komponentů vzniklo i plavecké molo, které mohou během letní sezóny využívat lidé k opalování a lepšímu přístupu do vody. Součástí rekreačního areálu je i chráněné koupání, pláž, cykloboxy, lavičky, gril, převlékárna a mobilní toaleta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Czernin (TOP 09): Co se děje s prezidentem?

7:35 Czernin (TOP 09): Co se děje s prezidentem?

Komentář na facebookovém profilu k nedostatečným informacím o zdravotním stavu prezidenta Zemana