Macura (ČSSD): Tragické osudy bohumínských Židů připomínají kameny zmizelých

30.05.2022 12:18

Brzy oslaví 93. narozeniny. Jako dítě prošel za války ghettem v Krakově a přežil koncentrační tábory Płaszów a Mauthausen. Zatímco Arnošt Smetana smrti unikl, jeho příbuzní takové štěstí neměli. Matka, teta i oba prarodiče se stali oběťmi nacistického režimu.

Macura (ČSSD): Tragické osudy bohumínských Židů připomínají kameny zmizelých
Foto: ČSSD
Popisek: ČSSD

Osudy jeho rodiny a dalších tří spřátelených rodin připomínají nyní na dvou místech v Bohumíně tzv. Stolpersteiny – kameny zmizelých. 

Anketa

Jste pro razantní navýšení výdajů na obranu?

3%
95%
hlasovalo: 45150 lidí

Čtverhranných dlaždic z betonu, jejichž povrch zdobí mosazná destička ve zlaté barvě, je v Bohumíně nově celkem dvanáct. Sedm z nich před domem číslo 459 v ulici Čs. armády, kde Arnošt Smetana před druhou světovou válkou bydlel. „Kromě mne a mého otce Lea holokaust nikdo z mých příbuzných nepřežil. Osudnou se mé rodině stala deportace do Niska. Inicioval jsem proto položení sedmi kamenů před náš dům,“ vysvětlil Arnošt Smetana, který od roku 1946 žije v Izraeli.

Iniciátory položení pěti dalších kamenů před domem číslo 733 v Masarykově ulici je rodina Scheinových z německé spolkové země Lipsko. Příbuzní zavražděných bohumínských Židů přijeli v pátek 27. května osobně uctít památku obětí nacismu a zavzpomínat na své blízké.

Zavítali i na radnici, kde se setkali s místostarostou Bohumína Lumírem Macurou. „Jsme vděční, že se město Bohumín k našemu záměru postavilo pozitivně a na své vlastní náklady zajistilo pokládku kamenů zmizelých do dlažby. O strastiplné cestě našich předků a jejich přátel, kterou završila deportace evropských Židů v rámci akce Nisko v roce 1939, natáčím dokumentární film. Po jeho dokončení bude promítán v rámci filmových festivalů u nás v Německu,“ uvedla pravnučka zavražděných manželů Hermanna a Olgy Scheinových Judit Scheinová.

Rodina Scheinova oslovila radnici s plánem instalovat ve městě kameny zmizelých před čtyřmi lety, dokončení projektu ale odsunul koronavirus. „Proto se jej podařilo dotáhnout do konce a zrealizovat až letos. Věříme, že jsme přispěli k dobré věci a že tento počin nedovolí lidem zapomenout na válečné hrůzy a utrpení, kterými si prošli i obyvatelé Bohumína,“ uvedl místostarosta Macura.

Jak připomenul, ve městě žila početná židovská komunita. O příběhu jedné z dívek, Mimi Glueckstein, vydal knihu místní kulturní spolek Maryška. Mimořádně silný lidský příběh židovské rodačky z Bohumína, která za 2. světové války prošla třemi koncentračními tábory, měl v tištěné podobě premiéru v září 2015, o dva roky později vyšel také jako e-kniha.

V Bohumíně, konkrétně v Mírové ulici, se také nachází židovský hřbitov s kamennými náhrobky. Nyní má město připomínku i v podobě kamenů zmizelých. Ty se začaly objevovat v 90. letech v Německu, od roku 2008 jsou součástí veřejných prostranství i ve městech České republiky. Jejich oficiální název zní Stolperstein, což lze vyložit jako dlažební kámen, o nějž se má zakopnout. Kromě jmen zavražděných je na nich i informace o jejich narození a také údaj o roce a místě úmrtí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: EU? Dnes už nesoutěžíme ve druhé lize. Inspirujeme ostatní

8:14 Premiér Fiala: EU? Dnes už nesoutěžíme ve druhé lize. Inspirujeme ostatní

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k našemu členství v EU.