Za nimi pochodovaly v třířadých zástupech nejprve dorostenky, dorostenci a ženy DTJ, doplněné o další třířadé sevřené šiky 3 řad mužů a dívek v modrých halenách a v zápětí také jinochů a kováků (kovodělnický svaz byl tradičně nejsilnější a nejvlivnější součástí Odborového sdružení československého). Poté diváky zaujala další standarta JSME nesená muži v krojích DTJ a orámovaná skupinou župních a okresních praporů zřejmě vlastní strany (tj. v řeči našich předků tzv. politické organizace).
„S těžkým srdcem se loučíme s T. G. Masarykem. Děkujeme mu za všechno, co dal všem národům tohoto státu a tomuto státu. Děkujeme mu také za to, že nám dal v Edvardu Benešovi svého pokračovatele, který je naplněn jeho ideami, věrně je opatruje a v jeho duchu pokračuje. Děkujeme mu také za to, že miloval věc dělnictva, že nad ním držel ochrannou ruku a vždycky se k dělnictvu hlásil. V čestné knize socialismu bude jméno Masaryk zářit příštím pokolením jako nádherný symbol opravdového lidství, fanatické lásky k pravdě, hrdinné odvahy k činu a lásky k slabým a utiskovaným.“ Ludwig Czech, Dni žalu, Praha 1937
„Prezidente Osvoboditeli, odkazu, který jste vložil do našich rukou, věrni zůstaneme.“ Edvard Beneš v závěru smutečního projevu 21. září 1937
Stejně úderné bylo i pojmenování třetí části průvodu: JSME. Jako první se na Václavském náměstí objevili opět kováci se standartou 1918-1938. Za nimi pochodovaly v třířadých zástupech nejprve dorostenky, dorostenci a ženy DTJ, doplněné o další třířadé sevřené šiky 3 řad mužů a dívek v modrých halenách a v zápětí také jinochů a kováků (kovodělnický svaz byl tradičně nejsilnější a nejvlivnější součástí Odborového sdružení československého). Poté diváky zaujala další standarta JSME nesená muži v krojích DTJ a orámovaná skupinou župních a okresních praporů zřejmě vlastní strany (tj. v řeči našich předků tzv. politické organizace).
V dalším oddíle této části průvodu prošla před očima zhruba 250 000 diváků živá historická statistika. V r. 1878 tvořilo stranu a hnutí 6 vzdělávacích, 6 podpůrných, 2 čtenářské a 2 odborové spolky. Po 60 letech, r. 1938, dokládaly následující tři standarty tyto údaje: v 21 župách bylo činných 7005 místních politických organizací (podrobnosti rozvedeny na 21 župních a 451 okresních tabulkách). Svou statistikou přispěly i zájmové složky naší strany: ČSSDSD disponovala 397 vzdělávacími, 1735 tělocvičnými spolky, 3560 družstevními prodejnami a provozovnami a 7043 základními organizacemi a skupinami Odborového sdružení československého.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz