Marková (KSČM): Dvousložkové zdravotní pojištění - lepší péče nebo podvod na pacientech?

05.12.2017 4:33 | Zprávy

S nástupem pravice v čele s ANO do poslanecké sněmovny se čím dál častěji hovoří o způsobech, jak zvýšit prý nízkou spoluúčast pacientů v České republice. Kromě návratu poplatků třeba za „hotelové služby“ v nemocnicích se navrhuje i tzv. dvousložkové zdravotní pojištění.

Marková (KSČM): Dvousložkové zdravotní pojištění - lepší péče nebo podvod na pacientech?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soňa Marková

Co se vlastně skrývá za trochu tajemným pojmem dvousložkové zdravotní pojištění, od kterého si už ministr zdravotnictví Heger v roce 2013 sliboval že, vybere tolik, kolik lidé za zdravotní péči spotřebují? Zjednodušeně řečeno to znamená, že první fixní část by se i nadále strhávala lidem z platu, tu druhou by si platili sami a její výši by si každý rok určovaly zdravotní pojišťovny podle toho, kolik peněz na pokrytí zdravotní péče svých pojištěnců potřebují. Prý si tak pojišťovny konečně budou konkurovat a začnou bojovat o klienty. Místo zavedení jedné zdravotní pojišťovny, která by spravovala solidární finance a zabezpečovala potřebnou kvalitní zdravotní péči pro všechny občany bez rozdílu - „nemoc nebo úraz si totiž nevybírá“ – je nabízen „lítý“ konkurenční boj o bohatého zdravého a nenákladného klienta. Co bude s těmi chronicky nemocnými, zdravotně postiženými a nízko příjmovými, o které nebude mezi pojišťovnami zájem, popřípadě jakou zdravotní péči dostanou, když si nebudou připlácet, o tom se cudně mlčí.

ODS a TOP 09 v minulosti dlouhodobě a systematicky „tunelovaly“ veřejné finanční prostředky plynoucí do zdravotnictví nesmyslným zvyšováním DPH, zmrazením plateb za tzv. státní pojištěnce, zavedením stropů na pojistné pro nejbohatší a programově vytvářely nedostatek potřebných peněz na nutnou péči. „Vysávaly“ hubené peněženky pacientů zavedením tzv. regulačních poplatků a nadstandardů tak dlouho, až došlo k předčasným volbám. Nyní, když narůstá výběr veřejného zdravotního pojištění v důsledku navyšování platů, nízké nezaměstnanosti a pravidelnou valorizací plateb za státní pojištěnce, se straší tím, že do budoucna by peníze na léčbu mohly chybět. Řešení vidí v pošlapání solidarity a v rozdělení na bohaté vyvolené a chudé pacienty II. kategorie. Případné špatné hospodaření pojišťoven, které získají neomezenou moc nad pacienty i zdravotnickými zařízeními volnější smluvní politikou tak bude navíc sanováno samotnými pojištěnci!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Spolupráce s Etiopií v oblasti obrany

22:31 Ministryně Černochová: Spolupráce s Etiopií v oblasti obrany

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě etiopské ministryně obrany.