Marková (KSČM): Jedna zdravotní pojišťovna je lékem na plýtvání s veřejnými finančními prostředky

11. 1. 2016 15:50

Podle nejvyššího kontrolního úřadu se Zdravotní pojišťovna MV – druhá největší pojišťovna v zemi - neřídila v 82 % případů úhradovou vyhláškou a uzavřela dodatky, které umožňují hradit poskytovatelům zdravotní péče rozdílné ceny za stejné služby.

Marková (KSČM): Jedna zdravotní pojišťovna je lékem na plýtvání s veřejnými finančními prostředky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soňa Marková

Současné zákony toto ale umožňují, protože úhradová vyhláška se použije pouze tehdy, pokud se poskytovatelé s pojišťovnou nedohodnou. Podmínkou samozřejmě je dodržet zdravotně pojistný plán pojišťovny a také rozdíly řádně zdůvodnit, například vyšším počtem ošetřených pacientů nebo geografickým umístěním apod.

Za mnohem závažnější pochybení ale považuji zjištění o existenci položky generálního ředitele ve fondu prevence, kde byli zvýhodňováni vybraní pacienti a dokonce i členové správní a dozorčí rady této pojišťovny. Také vydávání desítek miliónů korun na marketingové služby a ještě k tomu bez zadávacího řízení, či „vyhazování“ statisíců za externího poradce považuji za nepřijatelné.

Solidární peníze vybrané na zdravotním pojištění a peníze, které do zdravotnictví vkládá stát, jako hlavní garant zabezpečení potřebné zdravotní péče pro všechny občany České republiky, musí být vynakládány účelně a v žádném případě nesmí sloužit k obohacování jednotlivců nebo vybraných skupin. Jediným možným řešením je vytvoření jedné zdravotní pojišťovny kontrolované nezávislým kontrolním úřadem tak, jak to má již od roku 2005 KSČM ve svém volebním programu.  Zdraví není zboží a zdravotnictví nesmí být byznysem!

Mgr. Soňa Marková, poslankyně PS PČR a stínová ministryně zdravotnictví KSČM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topolánek: Absolutní respekt k „pěti statečným“ ústavním soudcům

16:50 Topolánek: Absolutní respekt k „pěti statečným“ ústavním soudcům

Komentář na facebookovém profilu ke stanovisku pěti soudců Ústavního soudu