Marková (KSČM): Pacienti si budou muset za péči připlácet

20.10.2021 4:31 | Tisková zpráva

Koalice pěti pravicových stran se chystá převzít i důležitý resort zdravotnictví, do kterého v posledních dvou letech přiteklo díky koronavirové pandemii a tlaku KSČM velké množství veřejných finančních prostředků. Dlouhodobě neřešené problémy ale samozřejmě zůstaly.

Marková (KSČM): Pacienti si budou muset za péči připlácet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soňa Marková

Horký kandidát na ministra profesor Vlastimil Válek z TOP 09 již poodhalil své plány. Chystá se stabilizovat samotné ministerstvo, které za vlády Andreje Babiše čelilo pětinásobné výměně ministra. Nemá prý problém s právní sekcí pod vedením náměstka Policara, a to i přesto, že soudy »shazovaly« jeho proticovidová opatření jako na běžícím pásu. Počítá však se změnami v sekci zdravotního pojištění a zdravotní péče.

Náměstci jsou podle něj součástí aparátu, který má realizovat co nejlépe politické zadání ministra. V souvislosti s covidem a předsednictvím v EU zmiňuje i roli Státního zdravotního ústavu a uvažuje o zahraničním odborníkovi v jeho čele.

Pokud by Ústavní soud »shodil« úhradovou vyhlášku a dohodovací řízení, bude nutné zahájit velmi intenzivní debatu se zdravotními pojišťovnami o tom, jak dál. Chce údajně jistotu a dostupnost pro pojištěnce a stanovit jeho nárok. Hlavně se ale chystá bavit o připojištění. Jinými slovy to, o co usilovala asociální ODS a TOP 09 do roku 2013 a byl to jeden z důvodů pádu této vlády, se plnou silou vrací!

Nárok čili tzv. standard bude stanoven tak, aby bylo nutné co nejvíce doplácet z kapes pacientů. Ti se sice budou moci připojistit u komerčních pojišťoven, ale na to většina lidí s průměrnými a podprůměrnými příjmy nebude vůbec mít.

KSČM bránila dostupnou a kvalitní zdravotní péči bez zvyšování spoluúčasti pacientů po celou dobu svého působení v parlamentu. Teď to bude těžší, ale nevzdáme se.

Soňa MARKOVÁ
stínová ministryně zdravotnictví za KSČM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolora): Mediální rady a mlácení prázdné slámy

15:45 Štěpánek (Trikolora): Mediální rady a mlácení prázdné slámy

Už se zase mlátí prázdná sláma na téma volby mediálních rad. Už čtvrt století je to pořád stejné. Te…