A nejedná se pouze o lichvu, která je jedním z nejtypičtějších jevů v sociálně vyloučených lokalitách. Právě na obyvatele, žijící v sociálně vyloučených lokalitách, se soustředily i realitní kanceláře či »běžné« finanční subjekty. Jsou si totiž vědomy toho, že pokud klient půjčku nebude splácet, dostanou – „díky“ zabavení sociálních dávek - své peníze zpět. Chudí lidé se tak pro ně stávají těmi nejperspektivnějšími zákazníky.
Mezi příčiny můžeme např. zahrnout ztrátu pracovních návyků z důvodu dlouhodobé nezaměstnanosti (což je zvláště nebezpečné u absolventů škol, kteří nemohou sehnat práci), orientace na okamžité uspokojení potřeb vyplývající z dlouhodobé frustrace či apatie a nízká motivace k řešení vlastních problémů. V mnoha případech dochází k opatřování prostředků nutných k uspokojení základních potřeb ve sféře šedé ekonomiky a černého trhu práce, kdy nejenže dochází k finančním únikům státu, ale zároveň jsou takto zaměstnaní lidé vystaveni rozmarům jejich zaměstnavatelů, nemají žádná práva a jsou finančně vydíráni. V důsledku nezaměstnanosti je i výrazně snížena možnost zajistit si adekvátní bydlení a dodržovat zdravý životní styl, což opět zvyšuje riziko projevů sociálně patologických jevů.
Sociálně vyloučené lokality jsou také obecně spojeny s vyšší mírou kriminality, než je celorepublikový průměr. Kriminalita v sociálně vyloučené lokalitě mívá často svou specifickou podobu. Nejčastěji si ji můžeme představit jako pyramidu, na jejímž vrcholu stojí ti, kteří zneužívají složité životní situace lidí žijících v sociálním vyloučení. Jde o lichváře, drogové dealery, podvodníky, kuplíře. Většina obyvatel sociálně vyloučených lokalit pak bývá oběťmi trestné činnosti těchto osob. Specifikem je, že tato kriminalita je často latentní a zůstává skryta i před zraky policie. Obyvatelé sociálně vyloučených lokalit jsou zároveň jedním z cílů nenávistných projevů příznivců krajní pravice, jsou ohroženi i případnými fyzickými útoky a jinými druhy násilí z nenávisti. Odstranění současné katastrofální situace, která může přerůst i v sociální nepokoje, je nutně urgentním společným úkolem pro stát, kraje a obce. Základem je však prevence.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV