Martin Mates: Srdce nebolí jen kvůli ztracené lásce

20.06.2014 16:47 | Zprávy

Bolest na hrudi, typicky za hrudní kostí, bývá jedním ze zásadních příznaků probíhajícího infarktu myokardu. Proto není divu, že se něčeho takového lidé bojí. Některým stačí i kratinká bolest nebo pocit tíže na prsou, aby zpanikařili. Jiní naopak i při déle trvající bolesti na hrudi vyčkávají a doufají v její samovolný ústup. Jaké jednání je správné a jak lze rozpoznat, že se skutečně jedná o infarkt? Na časté otázky, týkající se tohoto tématu, odpovídá doc. MUDr. Martin Mates, CSc., z Kardiologického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce.

Martin Mates: Srdce nebolí jen kvůli ztracené lásce
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok, ilustrační foto

Jaké jsou typické příznaky infarktu myokardu?

V oblasti za hrudní kostí se objevuje bolest, leckdy i svírání a tlak. Tyto příznaky se obvykle šíří do krku, do mandlí, případně i do levé horní části ruky. Typické je, že bolest vznikne náhle a trvá nepřerušovaně pět, deset i více minut. Pacient se při tom cítí špatně, má strach o život. Může se také potit, být dušný, mívá pocit nedostatku vzduchu. V řadě případů se takto infarkt opravdu ohlásí, je ale třeba myslet na to, že jsou pacienti, u nichž infarktová bolest vypadá úplně jinak. A dokonce se může stát, že infarkt proběhne bez jakýchkoliv příznaků – odhaduje se, že takto nepovšimnuta zůstává každá desátá srdeční příhoda.

Bolesti na hrudi ale vznikají i při angině pectoris. Jak je odlišit od těch infarktových?

Angina pectoris je jednou z forem ischemické choroby srdeční, tedy postižení, kdy srdeční sval trpí přechodnou nedokrevností, a tedy i nedostatkem kyslíku, který nekryje aktuální potřeby srdce. Příčinou obvykle bývá aterosklerotické zúžení cév přivádějících  krev k srdci.

. Při infarktu nastává celkový uzávěr cévy a srdeční sval tak okamžitě trpí. Naproti tomu u anginy pectoris je průtok krve v klidu zachován. Teprve při větší zátěži srdečního svalu, tedy při námaze jako je rychlejší chůze, výstup do schodů či po emočním stresu, kdy omezený přísun okysličené krve nestačí, začne srdeční sval strádat. Pacient udává podobnou bolest jako při infarktu myokardu, ale většinou s daleko menší intenzitou. Bolest při angině pectoris je většinou vázaná na námahu, to znamená, že vznikne během nebo bezprostředně po námaze, nutí pacienta zastavit. Po zastavení většinou postupně ustoupí. Naopak při infarktu jsou obtíže typicky přítomné v klidu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

22:01 Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

Dne 5. července na Den Moravy a svátek sv. Cyrila a Metoděje se vyvěšují moravské vlajky.