Martínek (ČSSD): Jestliže se ekonomice nedaří, tak se nedaří všem

19.07.2017 19:01 | Zprávy

Projev na 8. schůzi Senátu dne 19. června 2017 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní

Martínek (ČSSD): Jestliže se ekonomice nedaří, tak se nedaří všem
Foto: archiv
Popisek: Senátor Radko Martínek.

Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane hejtmane, vážené kolegyně, kolegové.

Zpravodajská zpráva z obou výborů je vlastně totožná. Oba dva, jak výbor pro regionální rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, tak stálá komise pro rozvoj venkova projednala tento návrh a doporučuje vám schválit, ve znění přijatém Poslaneckou sněmovnou. Já bych si dovolil k této věci říct pár slov, které myslím jsou důležité k tomu. Jednak bych chtěl zdůraznit to, že zhruba před rokem, kdy jsme to tady probírali – tak, jak to tady pan hejtman zdůraznil, když jsme probírali vratku těch stejných peněz, které byly odebrány krajům a obcím jako příjem státního rozpočtu – a v té době, což byla doba krize a bylo to docela složité, tak se dostaly jak obce, tak kraje do docela složité situace. A naopak vylepšily bilanci státního rozpočtu. Tak já bych tento zákon dneska bral jako jakýsi akt spravedlnosti. To znamená, nemůžeme tady o tom hovořit, že to znamená vlastně navýšení prostředků obcí, já bych spíš použil vrácení prostředků do rozpočtu obcí.

Jedná se – tak, jak už tady bylo řečeno – zhruba o 8,5 miliardy na úkor státního rozpočtu. Prvními, kteří zvedli tuhle problematiku, byl pan kolega Linhart. A potom nyní nepřítomný předseda poslaneckého..., ne – senátorského klubu ODS. Nicméně v té době to dopadlo tak, jak to dopadlo – o jeden hlas, tak ten rozdíl mezi tím dnešním stavem a stavem před rokem byl v tom, že v té době to nebylo projednáno prakticky s nikým. A byla vážná obava, že vrátí-li se to do Poslanecké sněmovny, tak nakonec nedostane nikdo nic. To znamená jak kraje, tak obce. Takže nakonec to bylo přijato tak, jak bylo. Nicméně potom zvedl tuhle věc jak Liberecký, tak Pardubický kraj, jak tady bylo řečeno.

A já bych chtěl zdůraznit jednu věc, které si nesmírně vážím v této věci. Zaprvé tady došlo k jednoznačné shodě krajů, i když oba hejtmani jsou z jiného politického uskupení, tak nedocházelo tady k jakýmsi politickým třenicím nebo snaha získat z toho nějaký politický kapitál. Stejně tak je velmi příhodné, že všechny organizace, které zastupují obce, tedy všechny tři, tak se shodly na tom návrhu. A co bylo podstatné a co bylo bohužel složité, ale dneska se jeví jako podstatné, probíhala zhruba tři čtvrtě roku velmi intenzivní jednání, abychom dosáhli shody.

A aby také představitelé vlády, ať už premiér nebo ministr financí, s tímhle návrhem zákona nakonec souhlasili.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Kauzy Bitcoin a Dozimetr jako symbol selhání současné vlády

9:04 Vích (SPD) Kauzy Bitcoin a Dozimetr jako symbol selhání současné vlády

Když před volbami koalice SPOLU slibovala „slušnou politiku“ a „transparentnost“, voliči možná ještě…