Maštálka (KSČM): Za přijatelnou pomoc považujeme jen mírové síly OSN

01.03.2011 19:40

KSČM s velkým znepokojením sleduje nebezpečnou eskalaci konfliktu v Libyi, který už přerůstá v občanskou válku. Ztráty na lidských životech jsou neomluvitelné a nepřijatelné.

Maštálka (KSČM): Za přijatelnou pomoc považujeme jen mírové síly OSN

KSČM s velkým znepokojením sleduje nebezpečnou eskalaci konfliktu v Libyi, který už přerůstá v občanskou válku. Ztráty na lidských životech jsou neomluvitelné a nepřijatelné.

Zahraniční politika KSČM se jednoznačně opírá o respekt k mezinárodnímu právu, k OSN a k rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Proto KSČM s uspokojením přivítala rychlou a jednomyslnou reakci Rady bezpečnosti na události v Libyi. Rychlost, s jakou se RB OSN sešla, svědčí o snaze zabránit humanitární katastrofě, dalším nevinným lidským obětem a utrpení, jak libyjského lidu, tak příslušníků jiných národností.

Znepokojuje nás však prohlášení administrativy USA, která si de facto osobuje právo na vměšování se a hájení svých partikulárních zájmů v současné rozbouřené Libyi. Zabránit občanské válce mírovými silami s mandátem OSN a pod jeho záštitou je nepochybně na pořadu dne. Ale ve prospěch strádajících obyvatel a v souladu s jejich vůlí, nikoli jako nástroj mocenských zájmů některých zemí či nadnárodních korporací. Mezinárodní pomoc by v žádném neměla posloužit tomu, aby si kterákoli velmoc "pojistila" vliv v tomto na ropu bohatém regionu pro sebe, bez ohledu na přání místních občanů. KSČM vždy odsuzovala, aby pod záminkou tzv. podpory demokratizačních procesů docházelo k ovládnutí nově se rodících vlád. Nic takového si občané, kteří dnes v regionu bojují za svá politická práva, a z velké části i za pouhé přežití, jistě nepřejí.

Libye prožívá kritické období. Jen její lid má právo si určit, jakou cestou půjde. Od světového společenství teď spíše očekává humanitární pomoc, než slova řinčící zbraněmi a arogancí.

Uplatnění vojenské síly kterékoli mocnosti a bez mandátu OSN v jakékoli části světa, ale zejména zde, na Blízkém východě i v severní Africe, povede pouze k eskalaci konfliktů, k dalšímu zhoršení vztahů místních zemí s USA i EU a k pokračování vnitřních bratrovražedných rozporů. Na místě je respektování mezinárodního práva. A to platí bez výjimky i pro USA.

KSČM by zároveň ocenila, kdyby takováto rychlá reakce RB byla uplatňována i v dalších podobných případech.

Jiří MAŠTÁLKA, místopředseda ÚV KSČM pro zahraniční politiku

Více:
Kníže přiznal: Kdyby bylo nejhůř, pošleme do Libye vojáky

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: U části občanů je nereálné platbu za zdravotní péči vymoci

19:05 Ministr Válek: U části občanů je nereálné platbu za zdravotní péči vymoci

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 23. května 2024 – reakce na interpelaci poslankyně Schill…