Matějka (Svobodní): Referendum o setrvání či vystoupení z EU chci také

05.07.2016 7:29 | Zprávy

Vláda ČR: Žádné zpochybňování členství v EU občany nepřipustíme. Referendum nebude

Matějka (Svobodní): Referendum o setrvání či vystoupení z EU chci také
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

Když jsem to stanovisko četl, vzpomněl jsem si na 23. listopad 1989, továrnu ČKD, Miroslava Štěpána na balkóně a jeho slavné „…aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být“.

„Dlouhodobou prioritou zahraniční politiky vlády České republiky a národním zájmem je být členem EU (…). Projekt evropské integrace, tzn. stabilizovaná, soudržná a fungující Evropská unie, je důležitým aspektem našeho fungování uvnitř Evropy, pozitivní budoucnosti a zárukou dalšího bezpečného rozvoje ČR. Vláda v této souvislosti nezvažuje činit jakékoli kroky, které by naše členství a dlouhodobé směřování zahraniční politiky ČR jakkoli zpochybňovaly, nepočítá se tedy ani s žádnými referendy.“ Tolik citace oficiálního vyjádření Vlády České republiky jako reakce na slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že bude podporovat konání referenda o setrvání v EU, ve kterém bude hlasovat proti vystoupení. Nevím, zda autorem citátu „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ byl sir Winston Churchill. V každém případě je mi jedno, kdo referendum jako projev vůle nejvyššího suveréna chce a proč. Jde o princip a ten stojí výš, než partikulární zájmy. Referendum o setrvání či vystoupení z EU chci také a nepřítelem je mi v tomto případě vláda premiéra Sobotky.

Projevem arogance, pokud jde o pohrdání vůlí občanů, je jeho stanovisko na adresu Davida Camerona ke konání referenda v Británii. „Myslím ale, že se převážná většina účastníků jednání včetně mě domnívá, že to byla chyba a že takto postupovat neměl. Ty důvody, proč referendum vypsal, jsou absolutně nesouměřitelné s důsledky, které referendum bude mít zejména pro Velkou Británii,“ prohlásil předseda české vlády. Nikoli. Ty důsledky jsou a budou především v oblasti pozitivního vzoru pro ostatní. To je to, čeho se v Bruselu tak bojí. Velká Británie na tom bude hospodářsky lépe, ostatně již nyní jednají Britové o dohodě o volném obchodu s jedenáctkou států. Ale hlavně, i kdyby to měla na začátku těžké, bude si moct rozhodovat o svých věcech sama. Svobodně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Musíme dát utrum firmám, které obcházejí ruské sankce

23:08 Gregorová (Piráti): Musíme dát utrum firmám, které obcházejí ruské sankce

Europoslankyně Markéta Gregorová se jako jediná česká zástupkyně účastnila Kyjevského bezpečnostního…