Matějka (Svobodní): Referendum o setrvání či vystoupení z EU chci také

05.07.2016 7:29

Vláda ČR: Žádné zpochybňování členství v EU občany nepřipustíme. Referendum nebude

Matějka (Svobodní): Referendum o setrvání či vystoupení z EU chci také
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

Když jsem to stanovisko četl, vzpomněl jsem si na 23. listopad 1989, továrnu ČKD, Miroslava Štěpána na balkóně a jeho slavné „…aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být“.

„Dlouhodobou prioritou zahraniční politiky vlády České republiky a národním zájmem je být členem EU (…). Projekt evropské integrace, tzn. stabilizovaná, soudržná a fungující Evropská unie, je důležitým aspektem našeho fungování uvnitř Evropy, pozitivní budoucnosti a zárukou dalšího bezpečného rozvoje ČR. Vláda v této souvislosti nezvažuje činit jakékoli kroky, které by naše členství a dlouhodobé směřování zahraniční politiky ČR jakkoli zpochybňovaly, nepočítá se tedy ani s žádnými referendy.“ Tolik citace oficiálního vyjádření Vlády České republiky jako reakce na slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že bude podporovat konání referenda o setrvání v EU, ve kterém bude hlasovat proti vystoupení. Nevím, zda autorem citátu „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ byl sir Winston Churchill. V každém případě je mi jedno, kdo referendum jako projev vůle nejvyššího suveréna chce a proč. Jde o princip a ten stojí výš, než partikulární zájmy. Referendum o setrvání či vystoupení z EU chci také a nepřítelem je mi v tomto případě vláda premiéra Sobotky.

Projevem arogance, pokud jde o pohrdání vůlí občanů, je jeho stanovisko na adresu Davida Camerona ke konání referenda v Británii. „Myslím ale, že se převážná většina účastníků jednání včetně mě domnívá, že to byla chyba a že takto postupovat neměl. Ty důvody, proč referendum vypsal, jsou absolutně nesouměřitelné s důsledky, které referendum bude mít zejména pro Velkou Británii,“ prohlásil předseda české vlády. Nikoli. Ty důsledky jsou a budou především v oblasti pozitivního vzoru pro ostatní. To je to, čeho se v Bruselu tak bojí. Velká Británie na tom bude hospodářsky lépe, ostatně již nyní jednají Britové o dohodě o volném obchodu s jedenáctkou států. Ale hlavně, i kdyby to měla na začátku těžké, bude si moct rozhodovat o svých věcech sama. Svobodně.

Považuji za důležité zmínit fakt, že Velká Británie je jedním ze základních států EU, resp. předchozích společenství. Dokázala si vyjednat nejvíce výjimek z aplikace společných politik a nařízení. Přestože byla v tomto ohledu v podstatě možná nejsvobodnějším členským státem, její občané se rozhodli spolek opustit. Kdo rozhodl a proč? Prý staří zničili svým hlasováním život mladým. Skutečně? Proto byli lidé ze skupiny voličů do 24 let nejméně zastoupeni v hlasování, zatímco s postupujícím věkem byla účast stále vyšší a převažující pro brexit? Ne, to jen ti starší nepodlehli lacinému „více Evropy“ a neztratili paměť, díky které mohli porovnávat v čase výhody a nevýhody účasti v EU. A hlavně se nevykašlali, jako ti co teď křičí v ulicích, že je potřeba referendum opakovat, na to jít hodit zodpovědně svůj hlas do urny.

Vyjádření Vlády České republiky o tom, že účast v EU je pozitivní budoucností a zárukou dalšího bezpečného rozvoje ČR, což je s ohledem na dosavadní vývoj všech unijních krizí, které na sebe permanentně navazují a prohlubují se právě kvůli společným politikám, prostě hloupost. A že v žádném případě nepočítá s referendem na téma EU, které by jakkoli zpochybňovalo naše členství? Slova jako přes kopírák z roku 1989. Tehdy pronesl podobná Miroslav Štěpán. Jen jsme se klaněli na jinou světovou stranu a pro noty jezdili naši představitelé do Moskvy a ne do Bruselu. Mimochodem, i do té Moskvy jezdili tehdy méně často.

Evropská unie je nereformovatelná. Místo sebereflexe po brexitu je jediným výsledkem tlak na ještě „více Evropy“ a kroky směřující k tomu, aby už žádný stát neodešel. K volnému obchodu a cestování Evropskou unii nepotřebujeme, také proto prosazuji czexit. Referendum určitě bude, jen u toho už prostě nebude tato vláda. Je nejvyšší čas na reakci, kterou si vyslechl Štěpán před 27 lety, nově adresovanou Sobotkovi: „My nejsme děti.“

František Matějka
místopředseda Svobodných

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

13:09 Kalousek (TOP 09): Pekarová Adamová obětovala vliv ve vládě za reprezentativní funkci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výz…