Matoušková (STAN): Kompenzačním bonusem vláda ošidila obce

09.05.2020 11:44

Komentář na facebookovém profilu ke kompenzačnímu bonusu

Matoušková (STAN): Kompenzačním bonusem vláda ošidila obce
Foto: STAN
Popisek: Ing. Michaela Matoušková, MPA, členka předsednictva STAN

Kompenzačním bonusem vláda ošidila obce

Pečlivě jsem prostudovala nově přijatý zákon o kompenzačním bonusu a zjistila jsem, že vláda v tichosti připravila obce o další peníze na jejich rozvoj. V § 6 se totiž skrývá pro obce zásadní věc. Uvádí se zde, že kompenzační bonus vyplácený jako podpora OSVČ se spravuje podle daňového řádu a bere se jako vratka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti. A právě výběr této daně je tím kamenem úrazu.

Kladu si otázky, proč bonus, který se týká fyzických osob podnikajících (OSVČ), je vyplácen z daně ze závislé činnosti, jejíž výnos je z mezd zaměstnanců? Proč není vyplácen z daně z příjmu fyzických osob ze samostatné výdělečné činnosti (OSVČ)? Tyto dvě daně jsou naprosto odlišné a vláda zde míchá hrušky s jablky.

Hned to vysvětlím

Obce a kraje mají z rozpočtového určení daní u daně ze závislé činnosti vyšší výnos než z daně fyzických osob ze samostatné výdělečné činnosti, a tak výplata kompenzačního bonusu z této daně postihne obce a kraje mnohem více, než kdyby byl vyplácen z daně z příjmů fyzických osob podávajících přiznání – tedy logicky z daně, kterou zároveň od OSVČ vybere. Protože je podle nového zákona brán kompenzační bonus jako vratka daně, sníží se její výnos a tím pádem bude mít negativní dopad na příjmy do rozpočtu obcí a krajů.

Vláda tak obce a kraje připravila o další finance, které by jinak použily na investiční akce či provoz svého území. Přitom ale obce a kraje veřejně nabádá, aby své investice nerušily. Je to jako v Kocourkově, ale zároveň velmi dobře promyšlené. Čekala snad vláda opět, že si toho nikdo nevšimne?

Pardubický kraj se v rámci úspor taktéž rozhodl zrušit některé dotační tituly právě pro obce. A tak se většina obcí bude muset přizpůsobit a své investice minimálně o rok odložit.

Michaela Matoušková, členka předsednictva STAN, předsedkyně odborné komise STAN Ekonomika a daně, starostka obce Řečany nad Labem

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: V objektech sociálních služeb se zvýší handicapovaným při pohybu komfort

22:21 Berdychová: V objektech sociálních služeb se zvýší handicapovaným při pohybu komfort

Osm investičních projektů zajistí bezbariérový pohyb v budovách tří příspěvkových organizací poskytu…