Z nového zákona o volebních kampaních dále poslanci vyškrtli klíčové ustanovení, které mělo umožnit postihovat zjevné lži a hrubé urážky pokutou až dva miliony korun. Strany přitom dostávají z peněz daňových poplatníků stovky milionů korun ročně, nad kterými není žádná veřejná kontrola.
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
Sněmovna zamítla návrh Pirátů na průhledné finance stran. Piráti navrhli, aby byly veřejně dohledatelné i bankovní účty stran na provoz a aby nebylo možné maskovat dary stranám přes fiktivní členské příspěvky. „Mrzí mě, že ministr vnitra Rakušan dal k průhledným bankovním účtům politických stran nesouhlasné stanovisko. Šel proti programu, se kterým jsme kandidovali. Kapři si bohužel rybník sami nevypustí,“ doplňuje Michálek.
„Politici si schválili, že lži a špína v kampani zůstanou bez postihu. Schválili si, že politici můžou beztrestně lhát a podvádět občany a pak brát stamiliony na dotacích na kampaně. V minulosti jsme viděli, kam až může šíření lží a pomluv zajít. Budeme dál bojovat za to, aby volební kampaně byly čisté a průhledné, ne aby politici a lobbisti chodili s igelitkami a dostávali zlevněné billboardy za protislužby. Dnešní rozhodnutí je jasným krokem zpět,“ uzavírá Michálek.
Zákon přináší některé dílčí změny, například jasně stanovuje začátek oficiální kampaně nebo zavádí evropská pravidla pro transparentnost politické reklamy, ale podle Pirátů to zdaleka nestačí. Sněmovna navíc odmítla i návrh Pirátů na regulaci falešných účtů na sociálních sítích, což jen zvyšuje riziko manipulace a vměšování do voleb, které jsme viděli v Moldávii, Rumunsku či Německu.
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV