Michálek (Piráti): Občané ztratili zbytky kontroly nad ČEZem, politici ho budou zase dojit

19.07.2017 21:03 | Zprávy

Představíte si 200 miliard? Ne? Nevadí, to si nedovede představit nikdo. Tato částka odpovídá obratu polostátní firmy ČEZ, která stojí v centru českých klientelistických sítí. Částka je tak vysoká, že se v ní občas něco „malého“ ztratí. A bude hůř.

Michálek (Piráti): Občané ztratili zbytky kontroly nad ČEZem, politici ho budou zase dojit
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Jsem šokován dnešním rozhodnutím Ústavního soudu ohledně ČEZu. Ústavní soud dnes rozhodl o více než deset let staré (!) žádosti o informace. ČEZ je prý soukromá firma a občané ho kontrolovat nesmí.

  1. Za prvé to ukazuje, že český soudní systém je totálně překomplikovaný bordel, kde se na nic nejde spolehnout a občané se nedočkají spravedlnosti. Podat žádost o informace a po deseti letech dostat jako odpověď rozhodnutí Ústavního soudu, to je vskutku unikát. Po deseti letech nám pan Rychetský sdělil, že jeho kolegové z Nejvyššího správního soudu to vlastně celou dobu dělali blbě.
  2. Za druhé Ústavní soud prakticky vzal občanům poslední kontrolu nad fungováním energetického giganta ČEZ, ze kterého je financovaná špinavá politika i řada soukromých projektů napojených skrz klientelistické sítě. A také nad desítkami podobných veřejných firem, které hospodaří se stovkami miliard korun, jako je Pražská energetika, kterou ovládá hlavní město Praha a firma vlastněná jednou německou spolkovou zemí.

Jak se zatemnilo 200 miliard

Tento rozsudek napsaný panem Rychetským (dříve ČSSD) na návrh právníka Radka Pokorného (Sobotkův kamarád z OKD, napojený na ČSSD) prolamuje dlouho ustálený výklad Nejvyššího správního soudu, podle kterého je veřejnou institucí každý podnik ovládaný státem. Samozřejmě, že jsou informace, které nelze zveřejňovat kvůli obchodnímu tajemství, ale podle Ústavního soudu nemusí ČEZ poskytovat vůbec nic, což je opačný extrém.

Ústavní soud naproti tomu říká, že ovládání státem, který drží 70 % hlasovacích práv, je irelevantní. Politici to založili, politici tam dosazují svoje lidi, politici rozhodují o dividendách, ale podle ústavního soudu je to standardní soukromá firma. To je ale školácká chyba, protože soud zaměňuje pojmy soukromý a soukromoprávní, veřejný a veřejnoprávní, zaměňuje podstatu a právní formu. Škoda, od Ústavního soudu by člověk diletantismus nečekal, ale když v tom má prsty Radek Pokorný a jde o miliardy, tak se asi dá zařídit všechno.

ČEZ je tedy normální soukromou firmou! Je jedno, že ho ze 70 % vlastní stát, tedy my všichni, že ČEZ vlastní neuvěřitelně drahé jaderné elektrárny postavené z našich daní a je pro politiky dojnou krávou (viz třeba popis zde). Jako pražský zastupitel, který upozorňuje na korupční kauzy, pro mě ČEZ bohužel také není neznámý. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Decroix: Banda pindíků motoristů bulí, že je na ně Apolena zlá

22:31 Ministryně Decroix: Banda pindíků motoristů bulí, že je na ně Apolena zlá

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Apoleně Rychlíkové a příznivcům Motoristů.