Michálek (Piráti): Zdanění práce je příliš vysoké, preferujeme jasný daňový systém

22.02.2018 7:35

Menšinová vláda v demisi navrhuje prostřednictvím ministryně financí Aleny Schillerové změny v daňovém systému. Návrh počítá se zavedením dvou sazeb daně ve výši 19 % a 23 % počítaných z hrubé mzdy.

Michálek (Piráti): Zdanění práce je příliš vysoké, preferujeme jasný daňový systém
Foto: Pirátská strana
Popisek: Jakub Michálek

Ty by měly nahradit současnou 15% sazbu počítanou ze superhrubé mzdy i vyšší sazbu se 7% solidární přirážkou pro zaměstnance s příjmy nad čtyřnásobkem průměrné mzdy. Piráti odmítají pouhé úpravy současného komplikovaného daňového systému a chtějí celkově srozumitelnější výpočet daní. O daňových změnách jsou připraveni jednat.

„Zdanění práce je v Česku příliš vysoké. Proto podporujeme snížení zdanění práce zejména pro střední vrstvy a nízkopříjmové skupiny. Na současném návrhu však budou nejvíc profitovat vysokopříjmové skupiny, navíc se tím daňový systém jen dál komplikuje. Přitom je jen kosmetickou změnou v porovnání s pirátským návrhem na jednu daň,” říká k novému návrhu Hnutí ANO předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, spoluautor daňové reformy Pirátů.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Piráti nepovažují za nutné snižovat daně vysokopříjmovým skupinám, které by dle návrhu ušetřily nejvíce. Krom toho návrh zavádí možnost OSVČ odečíst si od základu daně tři čtvrtiny zaplaceného pojistného. Navržené změny by znamenaly výpadek z rozpočtu ve výši 28 miliard Kč. Ty zůstanou v peněženkách daňových poplatníků.

Za vhodné Piráti nepovažují ani zrušení výpočtu ze superhrubé mzdy, protože tím stát opětovně občanům zakryje, kolik peněz ve skutečnosti inkasuje na daních a pojistném: „Piráti budou v jednání o daňovém balíčku prosazovat razantní zjednodušení, a to jednu daň z příjmu zahrnující všech šest daní a odvodů. Jasně a transparentně lidé uvidí, kolik platí na provoz státu,“ uzavírá aktuální téma Jakub Michálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústav experimentální medicíny AV ČR: Výzkum kmenových buněk pokračuje, nejsou však pacientům slibovány neověřené výsledky

10:30 Ústav experimentální medicíny AV ČR: Výzkum kmenových buněk pokračuje, nejsou však pacientům slibovány neověřené výsledky

Vyjádření Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v. v. i. k článku publikovanému na PL pod názvem „Se…