Ministr Babiš: Chceme krizi rychle vyřešit, ale premiér Sobotka ji záměrně přiživuje

16.05.2017 10:53

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl po koaliční radě návrh hnutí ANO jmenovat na pozici ministra financí náměstkyni pro daně a clo Alenu Schillerovou a zadal hnutí, aby co nejrychleji přišlo s novým jménem.

Ministr Babiš: Chceme krizi rychle vyřešit, ale premiér Sobotka ji záměrně přiživuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Předsedu hnutí ANO Andreje Babiše taková zpráva šokovala. „Premiér nejen, že nerespektuje koaliční smlouvu, ale dokonce se i odmítl s paní náměstkyní sejít, aby posoudil její odbornost. Tomu absolutně nerozumím,“ říká Babiš.

S novináři na Úřadu vládu pak o tom mluvil asi 20 minut. „Hnutí chce krizi vyřešit velice rychle a dělá pro to maximum. Dokonce jsme i koaliční radu požádali svolat už na pondělí místo původně plánovaného čtvrtka. Jenže premiér nemá zájem řešit nic a krizi jen přiživuje a prohlubuje,“ řekl po setkání s novináři na Úřadu vlády předseda hnutí Andrej Babiš.

„Nechápu pana premiéra, který potvrdil, že koaliční smlouva platí, ale svým rozhodnutím ji zároveň odmítl respektovat. To v minulosti žádné koaliční straně neudělal,“ řekl ministr financí.

Náměstkyně Schillerová, která spadá pod kompetenční zákon, zároveň odmítla, že by v minulosti jakkoliv zdržovala kontrolu korunových dluhopisů. Otevřeně prohlásila, že finanční správa prověřuje všech 1519 subjektů, u nichž je jen podezření, že je v roce 2011 emitovaly.

„Kývla jsem tu nabídku hnutí jen proto, že jsem chtěla zajistit na ministerstvu kontinuitu. Jsem úřednice, která poctivě a transparentně pracuje ve službách státu už 26 let a moc mě mrzí, že mě politici, kteří o mé práci nic neví, v médiích očerňují. Nemám žádné politické ambice, chtěla jsem pouze pomoc, protože vím, že bych se ministerstvu nemusela rozkoukávat a ztrácet čas, kterého máme málo,“ řekla na krátkém tiskovém brífinku náměstkyně Alena Schillerová.

Babiš pak dodal, že aktuálně nechce vypovídat koaliční smlouvu, kterou hnutí neporušilo. Chce, aby vláda dovládla do řádných voleb.

„Respektuji Ústavu i to, že mě pan premiér odvolal, ale mrzí mě, že ČSSD neakceptuje naše právo vybrat si svého člověka,“ řekl předseda. „Premiér si asi bohužel neuvědomuje, že máme spoustu práce, dokončit se musí hlavně rozpočet, který má být hotov do konce května. Místo radši pokračuje v politickém boji a nechá své kolegy, aby o paní Schillerové vypouštěly lži,“ postěžoval si.

„Premiér nám vlastně odmítl hned dva kandidáty, kromě paní Schillerové také ministra životního prostředí Richarda Brabce. Pro mě to nemá logiku. Vicepremiérem Brabec být může, ale na resort financí ho nominovat nechtějí. Budeme teď velmi seriózně hledat další jméno, ale nebude to snadné, protože ministři nerostou na stromech,“ dodal na závěr Babiš.

Hnutí ANO

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Ministr zdravotnictví přislíbil vznik registru dárkyň vajíček

22:41 Richterová (Piráti): Ministr zdravotnictví přislíbil vznik registru dárkyň vajíček

Komentář poslankyně Olgy Richterové