Ministr Babiš: Kolem sanace lagun Ostramo je to podezřelé

17. 3. 2015 14:52

Ministr financí Andrej Babiš při své návštěvě Moravskoslezského kraje vyjádřil nespokojenost nad stavem prací při sanaci lagun Ostramo a s postupem státního podniku DIAMO jako zadavatele prací a smluvního partnera dodavatele sanace Sdružení ČISTÁ OSTRAVA. Podle ministra financí existuje vážné podezření, že DIAMO při řešení sanace nepostupuje s péčí řádného hospodáře:

Ministr Babiš: Kolem sanace lagun Ostramo je to podezřelé
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na besedě v Ostravě byl Andrej Babiš v dobré náladě

Za současnou špatnou situaci na lokalitě je v první řadě jednoznačně odpovědný státní podnik DIAMO. Proto by bylo nejlepší, aby zadavatelem veřejných zakázek bylo přímo Ministerstvo financí, stejně jako je tomu u všech ostatních ekologických smluv. DIAMO je nesystémově zadavatelem pouze v případě této jediné ekologické smlouvy.

Společnosti DIAMO mimo jiné vyčítám, že vedlo jednací řízení bez uveřejnění (JŘBU) v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách i přes několikeré vyslovení nesouhlasu ze strany Ministerstva financí. DIAMO vypsalo JŘBU pro Sdružení ČISTÁ OSTRAVA na sanaci vod ve výši 818 milionů korun. Bez jediné technické úpravy či jiného vysvětlení se v jiném dokumentu vyskytla cena 650 milionů korun. Zahájené JŘBU bylo tedy prokazatelně nejméně o 168 milionů korun předražené. Po sérii dopisů státní podnik DIAMO od tohoto záměru ustupuje.

Je nepravdivé tvrzení, že Ministerstvo financí prosazuje jako jediné řešení sanace lagun jejich „zabetonování“. Ministerstvo chce v současné době vypracovat koncepční materiály na řešení sanace vod a zemin v lagunách a posoudit situaci ze všech úhlů pohledu. Aby pro zvolený koncept následně vypracovalo projektovou přípravu, navrhuje změnu kompetencí. Zadavatelem sanace vod i zemin v prostoru lagun Ostramo by tak bylo Ministerstvo financí. Následně by Ministerstvo financí na rozdíl od dosavadní netransparentní praxe provedlo výběr dodavatele v otevřeném řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Andrej Babiš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Proč to, co ve světě funguje běžně, je u nás pořád ještě vizionářství?

22:27 Ministryně Maláčová: Proč to, co ve světě funguje běžně, je u nás pořád ještě vizionářství?

Komentář na facebookovém profilu k práci rodičů