Připravovaný model evidence tržeb byl inspirován chorvatským řešením právě proto, že na rozdíl od systémů, které fungují v celé řadě dalších evropských zemí, je pro podnikatele naprosto nejméně zatěžující. A to není teorie, to je praxí potvrzený fakt. A nejmenší subjekty, které platí daně, příprava na EET nebude stát prakticky nic. Náklady na pořízení vybavení si totiž díky slevě na dani odečtou od daně z příjmů.
EET není založeno na klasických registračních pokladnách, ale na možnosti podnikatele zvolit si libovolné zařízení, které je schopno on-line komunikace s Finanční správou. Záleží pouze na volbě podnikatele, jaké řešení nabízené na trhu zvolí. Pro nejmenší podnikatele tak bude stačit např. chytrý telefon s tiskárnou. Žádné certifikace, žádný monopolní dodavatel. Lze uvést příklad právě z Chorvatska, kde se zařízení i s tiskárnou a připojením nejen prodávají, ale i pronajímají, a to například za 15 euro měsíčně včetně již nainstalovaného software.
Velcí podnikatelé jsou navíc v řadě případů již hardwarově vybaveni a musí jen aktualizovat svůj pokladní software. Chápeme, že zejména u složitějších systémů velkých firem taková úprava potřebuje dostatek času čas, ale konkrétní náklady se budou velmi lišit subjekt od subjektu podle nastavení jejich dodavatelských smluv. Např. společnost KONZUM d.d. jako největší maloobchodní řetězec v Chorvatsku vyčíslila své celkové náklady na zavedení elektronické evidence tržeb pouze na 5 EUR (za elektronický certifikát). Veškeré náklady na úpravu software nesla dodavatelská firma v rámci standardní úpravy software. Obdobnou situaci lze očekávat i u části subjektů na českém trhu, a to bez ohledu na jejich velikost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Andrej Babiš