Ministr Balaš: S mladými lidmi pro mladé lidi

29.11.2022 10:01

Po diskusi s mladými předsedal ministr Radě EU pro mládež

Ministr Balaš: S mladými lidmi pro mladé lidi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš

V odpoledních hodinách se dnes v Bruselu uskutečnilo jednání Rady EU pro mládež, kterému předsedal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš. 

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17014 lidí
Ministři ze všech členských zemí EU se sešli ke schválení dokumentu předloženého českým předsednictvím a diskuzi na téma mezigeneračního dialogu a výsledků a odkazu Evropského roku mládeže. Před samotným jednáním Rady proběhla v rámci 9. cyklu Dialogu EU s mládeží neformální snídaně mladých lidí z ČR, Francie, Švédska a Španělska s ministry zmíněných zemí, a komisařkou Mariyí Gabriel. Hlavním tématem snídaně byla podpora mezigenerační solidarity prostřednictvím práce s mládeží v reakci na současné výzvy.

V úvodu snídaně připomněl ministr Vladimír Balaš zapojení mládeže a symboliku listopadových událostí v letech 1939 a 1989. Zároveň vyzval přítomné, aby se zamysleli nad tím, co v dnešní době znamená pro mladé Ukrajince zapojení do společenských výzev na pozadí ruské agrese v jejich vlasti. „Mějme toto memento na paměti. Zintenzivněme naše úsilí dělat věci společně s mladými lidmi, pro mladé lidi a se samotnými mladými lidmi. Respektujme nezastupitelnou roli mladých lidí v tom, aby sami mohli říci, jakou politiku mládeže očekávají a chtějí.“

V závěru neformální snídaně odkázal ministr Balaš na prioritu českého předsednictví, kterou je podporovat mezigenerační rozměr při práci s mládeží. Díky Evropskému roku mládeže se může rok 2022 stát příležitostí učinit z mezigenerační rovnosti a spravedlnosti normu pro běžné zapojování mládeže do rozhodovacích procesů.

V odpoledních hodinách se uskutečnilo jednání Rady EU pro mládež, kterému ministr Balaš předsedal. V úvodu jednání Rada přijala Závěry o podpoře mezigeneračního rozměru v oblasti mládeže s cílem podpořit dialog a sociální soudržnosti. Závěry přinášejí inovativní podněty pro podporu mezigeneračního dialogu, mezigenerační solidarity a mezigenerační spravedlnosti v oblasti mládeže, zejména prostřednictvím poskytování práce s mládeží a při tvorbě a realizaci politik mládeže od místní až po evropskou úroveň.

V politické rozpravě na téma odkazu Evropského roku mládeže se ministři členských států EU shodli, že aktivní zapojení mládeže a podpora práce s mládeží musí pokračovat. Mladým lidem je potřeba poskytnout prostor a podporu, aby se mohli zapojit do klíčových procesů a událostí. Jako příklad může sloužit také zmíněná závěrečná konference k Evropskému roku mládeže Claim the Future, kterou 6. prosince pořádá české předsednictví, Evropský parlament a Evropská komise v Bruselu. Témata hlavního programu této konference navrhlo a připravilo 6 mladých lidí (CZ, FR, SE), kteří budou část také moderovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vláda hledá peníze na záchranu kulturní památky Žižkových kasáren v?Terezíně

6:34 Ministr Bartoš: Vláda hledá peníze na záchranu kulturní památky Žižkových kasáren v?Terezíně

Vládní komise, která má řešit revitalizaci pevnostních měst Terezín a Josefov, se na svém prvním jed…