Ministr Bartoš: U nejsložitějších staveb by stavebník měl do roka vědět, zda může stavět

09.02.2023 12:09 | Zprávy

Projev na 52. schůzi Poslanecké sněmovny 9. února 2023 – interpelace ministra pro místní rozvoj Bartoše k novele stavebního zákona

Ministr Bartoš: U nejsložitějších staveb by stavebník měl do roka vědět, zda může stavět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš

Vážené dámy, vážení pánové, paní předsedající,

prostřednictvím vás, pane Kolovratníku, jsem rád, že zaznělo i od vás, že na začátku nebo od té doby, kdy ta interpelace byla podána, se ty věci významně posunuly. My jsme se jako MMR, ať v jeho čele stál kdokoliv, tak musím říct, že se nikdy nebránilo dalším návrhům úprav, které fakticky vedou ke zlepšení a zejména k urychlení toho povolovacího procesu stavebního zákona. Vy jste se na začátku dotazoval, já to vypíchnu dopředu - doufám, že stačí, když jednou řeknu prostřednictvím paní předsedající, protože budu reagovat postupně - tak ta novela, kterou my stavíme nad tu rekodifikaci stavebního zákona předchozí vlády, tak přece na tom samotném principu toho, že jde směrem k jednomu povolení, jednomu stavebnímu řízení jakoby nic nemění. A stejně tak, stejně tak zachovává všechny ty termíny.

Pokud tedy gros problémů bylo v délce povolování a získání celkového vyjádření ze strany stavebního úřadu, tak přece to zůstává stejné. Tam ty termíny zůstávají stejné, ta celková doba je stejná. Já jsem o tom několikrát hovořil, u těch jednoduchých staveb 30, maximálně 60 dní, u těch středně těžkých je to 120, nevím, jaké je to číslo, a do roka u těch nejsložitějších staveb by ten stavebník nejen měl mít automaticky povoleno, ale měl vědět, zda může či nemůže stavět. Na tom vlastně se ani v tomto zákoně nic nemění.

K samotnému procesu pracovních skupin, a já jsem se o tom bavil, já chci říct, i když mi paní Dostálová utekla do vedení Sněmovny, ale řeším s ní ty věci stejně tak, jako když byla předsedkyní výboru pro veřejnou správu, a stejně tak, když byla v minulém volebním období ministryně, proběhlo s ní jednání. My jsme minulý pátek potom, co jsme obdrželi ještě další pozměňovací návrhy, a konzultujeme samozřejmě i s opozicí, tak ve věci přijímání pozměňovacích návrhů jsme takzvaně - použiji to slovo - zavřeli krám, řekli jsme, tady je stop. Ještě jsme potom obdrželi nějaké návrhy řekněme od skupiny za zdravý stavební zákon, což jsou lidé z okolí vlastně stavitelských firem a Hospodářské komory. Těmi jsme také prošli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Musíme dát utrum firmám, které obcházejí ruské sankce

23:08 Gregorová (Piráti): Musíme dát utrum firmám, které obcházejí ruské sankce

Europoslankyně Markéta Gregorová se jako jediná česká zástupkyně účastnila Kyjevského bezpečnostního…