Ministr Bek: Otázky přímých daní by měly zůstat v rukou členských států

24.01.2024 20:07

Projev na 21. schůzi Senátu 24. ledna 2024 k návrhu směrnice Evropské komise, kterou se vytváří daňový systém ústředí pro mikro, malé a střední podniky

Ministr Bek: Otázky přímých daní by měly zůstat v rukou členských států
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

Vážený pane předsedající, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři,

dne 12. 9. 2023 předložila EK nový návrh směrnice zvaný HOT, Head Office Taxation System, který je součástí balíčku opatření na pomoc malým a středním podnikům.

Tento návrh má za cíl usnadnit a povzbudit malé a střední podniky, přeshraniční expanzi v rámci EU. Podle tohoto návrhu by malé a střední podniky mohly podávat daňové přiznání a platit daň pouze ve státě, kde mají své ústředí, i když mají provozovny v jiných členských státech EU. Tento systém by byl dobrovolný a vychází z principu, že daňová pravidla země, kde firma sídlí, se použijí pro výpočet daní z činností po celé EU. V praxi by to tedy znamenalo, že by se daň vybrala pouze ve státě zřizovatele a následně by se přerozdělila podobně, jako je tomu v oblasti DPH.

Anketa

Oceňujete, že Vít Rakušan šel v Karviné diskutovat do hospody?

hlasovalo: 31251 lidí

ČR má však k tomuto návrhu vážné výhrady. Tento systém dle našeho názoru nevede ke snížení administrativních nákladů pro podniky, protože ty budou i nadále potřebovat například služby daňových poradců, a muset splňovat další daňové povinnosti podle pravidel států, kde mají své provozovny.

Navíc se obáváme, že by to znamenalo větší náklady pro daňové správy a mohlo by otevřít nové možnosti pro daňové plánování.

Největší problém však vidíme v tom, že návrh zasahuje do daňové suverenity států, neboť stanoví, že daňový základ pro provozovnu v jednom státě by se určoval podle zákonů jiného státu. To považujeme za bezprecedentní krok, který přináší mnoho nezodpovězených otázek včetně toho, jak by se toto uplatňovalo ve státech s odlišnými daňovými systémy nebo jakým způsobem by byly řešeny spory například ohledně samotné existence stálé provozovny.

Vzhledem k těmto problémům, stejně jako senátní výbory, považujeme za nezbytné zaujmout k návrhu odmítavý postoj. Podporujeme názor, že otázky přímých daní by měly zůstat v rukou členských států a spolupráce by měla být uplatňována jen tam, kde je to pro efektivní výběr a fungování daňového systému nejlepší.

Děkuji vám za pozornost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

23:07 Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

Projev na 23. schůzi Senátu ČR 17. dubna 2024 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb.,…