Ministr Blatný: Změna v pohotovostním stupni PES momentálně není na pořadu dne

06.02.2021 10:54

Kapacity lůžkové péče pro pacienty s onemocněním covid-19 jsou i nadále velmi vytížené a někde také na hraně své maximální kapacity. Riziko zvýšení zátěže na zdravotní systém představují také nové mutace viru. Česká republika proto zatím zůstane v pátém stupni protiepidemického systému.

Ministr Blatný:  Změna v pohotovostním stupni PES momentálně není na pořadu dne
Foto: Repro ČT24
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný

„Epidemická situace v České republice je i nadále kritická. Důvodem je zejména kapacita nemocnic pro pacienty s covid-19, kterou se stále nedaří zásadně snižovat. Rizikovost situace zvyšuje také výskyt nových mutací viru, které se šíří mnohem rychleji. Změna v pohotovostním stupni PES proto momentálně není na pořadu dne,“ popisuje aktuální situaci ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Skóre je hodnoceno pro celou republiku a momentálně je na hodnotě 71. ČR je v systému PES řazena do pěti stupňů pohotovosti, na které navazují příslušná protiepidemická opatření. Ta jsou ale zaváděna také s přihlédnutím k ostatním faktorům, jako je např. zátěž zdravotního systému. O finální podobě opatření rozhoduje expertní skupina a schvaluje je Vláda ČR.

„Důslednost dodržování aktuálních opatření bude mít na zvládnutí aktuální epidemické situace zásadní vliv. Čím důsledněji je budeme dodržovat, tím dříve budeme moci zvažovat jejich zmírnění. Vyhýbejme se proto prosím místům s vysokou cirkulací lidí, nosme ideálně respirátory, případně roušky a pokud je to možné, dodržujme alespoň dvoumetrové rozestupy,“ apeluje hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

„Zároveň prosím minimalizujme cestování mezi jednotlivými kraji, zejména pokud jde o příhraniční a horské regiony, které se ukazují z epidemiologického hlediska jako velmi rizikové,“ dodává hlavní hygienička.

Protiepidemický systém 2.0 (PES 2.0) vyvinulo Ministerstvo zdravotnictví a Ústav zdravotnických informací a statistiky ve spolupráci s experty z českých i zahraničních univerzit. Skóre je kalkulováno a implementováno do online systému ÚZIS a zveřejněno na webových stránkách ZDE.

Anketa

Má Ústavní soud vaši důvěru?

7%
93%
hlasovalo: 30421 lidí

„Ačkoli epidemie stagnuje, tedy významně neroste, jde o velmi rizikový stav. Pozitivita prováděných diagnostických a klinických testů se stále pohybuje v rozsahu 27 % – 30 %. Kromě situace v nemocnicích je alarmující také výskyt nákazy mezi lidmi staršími 65 let. Za posledních 14 dní v pracovních dnech registrujeme průměrně více než 1 200 nových nákaz u seniorů. Pokud jde o reprodukční číslo R, to je momentálně zhruba na hodnotě 1,“ zmiňuje některé epidemiologické ukazatele ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

„Kapacity, které jsou v nemocnicích určené pro pacienty s onemocněním covid-19 jsou nadále v naprosté většině obsazeny na maximum, jakkoliv rozdíly mezi kraji existují. Schopnost přijímat pacienty covid v ČR je nadále udržována za cenu zásadního omezení elektivní péče. K aktuálně diskutované otázce využití zahraniční pomoci – kapacita lůžkové péče ČR umožňuje zajistit umístění svých pacientů v případě nutnosti do jiných nemocnic. Případné transporty na delší vzdálenost jsou realizovány s využitím letecké záchranné služby. Doba transportu není rozhodujícím kritériem bezpečnosti transportu. Kapacita pomoci německé strany je podle jejich vyjádření v řádu jednotek pacientů, pro zásadní zvýšení kapacity lůžek v ČR by bylo potřeba umístit do Německa řádově stovky pacientů. Německá strana rovněž nechce přijímat žádné pacienty s rizikem mutované varianty viru, což nelze nikdy vyloučit,“ říká náměstek ministra zdravotnictví, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a vedoucí Klinické skupiny COVID Vladimír Černý.

Aktuální opatření, počty pozitivně diagnostikovaných pacientů a další informace související s epidemií covid-19 je možné sledovat na stránkách Ministerstva zdravotnictví ZDE, nebo na vládním portálu ZDE.

Aktuální stav v nemocnicích k 4. 2. 2021 ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Evropa se musí vrátit od lobbistů k podpoře pracujících

10:21 Zaorálek (SOCDEM): Evropa se musí vrátit od lobbistů k podpoře pracujících

Směrnice o minimální mzdě, posilování kolektivního vyjednávání a posilování práv zaměstnanců – to js…