Ministr Blažek: Energetická krize a současná atmosféra ve společnosti ohrožují vše

22.09.2022 14:33 | Tisková zpráva

Vláda schválila návrh premiéra, ministra spravedlnosti a dalších poslanců na vydání zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací (liniový zákon).

Ministr Blažek: Energetická krize a současná atmosféra ve společnosti ohrožují vše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek, ministr spravedlnosti

Schválení tohoto návrhu navazuje na jednání ministra spravedlnosti (ZDE) k návrhům řešení energetické krize. To na základě inciativy primátorky města Brna Markéty Vaňkové s vědomím premiéra Petra Fialy svolal začátkem září Pavel Blažek. „Energetická krize a současná atmosféra ve společnosti ohrožují vše. Vláda často slýchává, že některé věci nejdou. Já bych jako člen vlády rád řešení našel a panu premiérovi okamžitě předložím právní řešení," uvedl tehdy na jednání Pavel Blažek. Jedním z těchto právních řešení je právě poslanecký návrh tzv. liniového zákona.

Poslanecký návrh zákona sleduje dva základní cíle:

Doplnit stavby a zařízení rozvodných tepelných zařízení mezi vybrané stavby energetické infrastruktury

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 10979 lidí

Cílem této změny je naplnit rovnost důležitosti a významu jednotlivých energetických oblastí vymezených v energetickém zákoně, když by navrženou změnou mělo dojít k úplnému podřazení teplárenské infrastruktury pod působnost liniového zákona. Tato změna by měla dle předkladatelů přispět jednak ke snižování emisí skleníkových plynů, jednak ke snížení závislosti na zemním plynu a jeho dovozu z Ruské federace.

Doplnění stavby energetické infrastruktury „horkovod z elektrárny Dukovany do Brna“ mezi stavby, uvedené v příloze liniového zákona

Navrženým doplněním by stavba „horkovod z elektrárny Dukovany do Brna“ byla zařazena mezi stavby, u kterých je možné ve vyvlastňovacím řízení vydat tzv. mezitímní rozhodnutí, tedy rozhodnutí o tom, že jsou splněny podmínky pro vyvlastnění s výjimkou určení výše náhrady za vyvlastnění (proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat, soud musí o žalobě proti rozhodnutí rozhodnout do 60 dnů). Urychlením realizace dané stavby energetické infrastruktury by mělo dojít k urychlení dekarbonizace statutárního města Brna.

Výhodou tepla dodaného z Dukovan budou tedy nulové emise a zlepšení kvality ovzduší. Horkovod by podle primátorky města Brna Markéty Vaňkové měl být pilířem brněnského energetického mixu. Brněnské teplárny jsou totiž z 80 procent závislé na ruském plynu a Brno je tak největším spotřebitelem plynu v České republice. Proto se primátorka Markéta Vaňková již několik měsíců zabývá energetikou a situaci aktivně řeší. A proto také vznikla výše zmíněná pracovní skupina, kterou svolal ministr spravedlnosti Pavel Blažek a v níž zasedli energetici, ekonomové, právníci a zástupci podnikatelského sektoru.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Urbanová (STAN): ČR má potenciál být zemí špičkového vesmírného průmyslu

5:34 Urbanová (STAN): ČR má potenciál být zemí špičkového vesmírného průmyslu

Český vesmírný výzkum patří ke světové špičce. Jeho pozici by měla potvrdit mise k Měsíci. Tuzemským…