Ministr Blažek: Položili jsme základy moderního systému předávání elektronických důkazů

04.01.2023 12:18 | Zprávy
autor: PV

Ohlédnutí za úspěchy českého předsednictví v oblasti justice

Ministr Blažek: Položili jsme základy moderního systému předávání elektronických důkazů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Ministerstvo spravedlnosti zaznamenalo během předsednictví řadu úspěchů. „Za jeden z největších úspěchů českého předsednictví považuji politickou dohodu k elektronickým důkazům. Jsem velice rád, že se nám podařila tato předběžná dohoda dojednat. Zároveň jsem přesvědčený, že se nám tímto konečně podařilo položit základy moderního systému předávání elektronických důkazů,“ sdělil ministr spravedlnosti Pavel Blažek. 

  • Během českého předsednictví byly přijaty Závěry Rady o boji proti beztrestnosti v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině i o posílení kapacity Evropské justiční kybernetické sítě.

  • Podařilo se dokončit vyjednávání o třech zásadních předpisech, a to o návrhu směrnice o ochraně životního prostředí prostřednictvím trestního práva, návrhu nařízení o digitalizaci justiční spolupráce a návrhu směrnice související s digitalizací justiční spolupráce. Byly přijaty tzv. obecné přístupy, tedy došlo ke shodě na úrovni Rady a švédské předsednictví již bude zahajovat jednání s Evropským parlamentem.

  • Největším úspěchem je pak dokončení jednání s Evropským parlamentem, tedy trialogů u tří předpisů, z toho jeden je sjednáván již od r. 2018. Konkrétně se jedná o balíček předpisů k elektronickým důkazům, kde bylo na konci listopadu dosaženo politické dohody mezi Radou, Komisí a Evropským parlamentem. Nyní ještě probíhají technická jednání o některých aspektech nařízení a jeho příloh.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Hana Ančincová byl položen dotaz

Rodičovský příspěvek

Valorizace je skutečně na místě, škoda, že jste o ní víc neusilovali za vaší vlády. Co ale moc nechápu, i když je fakt, že rodiče často počítají každou korunu, jak jste dospěli k tomu, že navýšení na 400 tisíc je málo, ale 420 tisíc je dost? Vždyť když těch 20 tisíc rozpočítáte na 3 roky, tak to vyj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Zpravodajství České televize porušilo zákon

7:16 Okamura (SPD): Zpravodajství České televize porušilo zákon

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k porušení zákona zpravodajstvím České televize.