Ministr životního prostředí Richard Brabec bilancoval více než 3,5 roku ve funkci. Po letech destabilizace a rušení agendy životního prostředí pod vládou ODS a TOP 09 se mu podařilo vrátit rezort životního prostředí mezi respektované úřady. Zachránil bývalým vedením nečerpané miliardy z evropských fondů, kterým hrozilo vrácení do Bruselu, a dokázal je se svým týmem na MŽP a SFŽP ČR proměnit ve smysluplné projekty zlepšující životní prostředí v celé republice. Současný OPŽP 2014+ pak zařadil mezi premianty, kterým nehrozí žádné ztráty.
Ministru Brabcovi se dále podařilo rozběhnout v Česku kotlíkovou revoluci, prosadit ve Sněmovně klíčové novely zákona o ochraně přírody, zákona o ochraně ovzduší a 4 novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), připravit 2 nové zákony o odpadech a snížit díky tzv. „bezhotovostní" vyhlášce kriminalitu v oblasti výkupu kovů.
Čerpání EU fondů
Vinou nečinnosti předchozích vlád přišla Česká republika v roce 2013 o 7,5 miliardy korun z OPŽP 2007-2013 , které musela vrátit do Bruselu, a hrozila ztráta dalších až 18 miliard korun. Díky nastavení krizového řízení na Státním fondu životního prostředí ČR i na MŽP a zefektivnění administrace se podařilo novému vedení resortu tuto hrozbu odvrátit a vyčerpat za roky 2014 a 2015 neuvěřitelných 70 miliard korun a tím zachránit pro ČR všechny přidělené prostředky EU.
„Záchranu 18 miliard z evropských fondů, konkrétně z OPŽP 2007-2013, považuji za klíčovou. Intenzivně jsme se jí věnovali přes 2 roky a stálo to nemalé úsilí. Řádné postupy při dočerpávání programu navíc už potvrdilo i šest auditů, z toho byly 2 audity Evropské komise a 4 audity Evropského účetního dvora, které prováděly tyto instituce pro program OPŽP 2007-2013 v posledních třech letech," říká ministr životního prostředí Richard Brabec. Rezortu se současně podařilo vyrovnat dluh, který vznikl před rokem 2014 pomalou přípravou nového programu - OPŽP 2014+, ale i opožděným schválením ze strany Evropské komise. Přispělo k tomu zejména rychlé vyhlašování výzev, zefektivnění administrace a vyhodnocování žádostí v ambiciózních lhůtách.
„Nejenom, že patříme mezi premianty v současném programovém období, ale zároveň i pokud porovnáme minulé a stávající programové období. Zhruba dva roky od schválení programu máme vyhlášeno 90 výzev v hodnotě 61,2 miliardy korun, což odpovídá 87 procentům alokace programu. V programovém období 2007-2013 v tu samou dobu to bylo sotva 31 procent," říká ministr životního prostředí Richard Brabec a dále pokračuje: „Daleko rychlejší je i vydávání rozhodnutí o poskytnutí dotace, které již bylo odesláno příjemcům v celkovém objemu 25 miliard korun, což je 35% alokace. Máme za sebou veliký kus práce a riziko, že bychom se dostali do podobné situace jako bývalé vedení MŽP a SFŽP ČR v roce 2013, kdy vinou nečinnosti předchozích vlád, zejména ODS a TOP 09, přišla Česká republika nenávratně o 7,5 miliardy korun na zlepšení životního prostředí, rozhodně nehrozí."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV