Ministr Brabec: Evropská unie musí být odolnější vůči změně klimatu

13.06.2021 8:38

Ve čtvrtek 10. června 2021 proběhlo v Lucemburku zasedání Rady pro životní prostředí. Ministři zemí EU na něm jednali o nové unijní strategii pro adaptaci na změnu klimatu, nové legislativě k bateriím a odpadním bateriím a nedávno zveřejněném akčním plánu EU pro nulové znečištění. Česko na jednání zastupoval ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr Brabec: Evropská unie musí být odolnější vůči změně klimatu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec

Na úvod zasedání Rady pro životní prostředí ministři zemí EU přijali závěry ke strategii EU pro přizpůsobení se změně klimatu, kterou Evropská komise zveřejnila v únoru. Cílem strategie je urychlit adaptaci na změnu klimatu ve všech oblastech lidské činnosti, podpořit tvorbu adaptačních politik, zlepšit získávání dat a znalostí pro vyhodnocování potencionálních klimatických rizik a v neposlední řadě zintenzivnit mezinárodní aktivity a spolupráci se třetími zeměmi.

Česko přijetí závěrů podpořilo a zdůraznilo zásadní význam, který adaptaci na změnu klimatu přikládá. „Ministerstvo životního prostředí od roku 2014 podpořilo více než 17 tisíc projektů v hodnotě 13 miliard korun zaměřených na problematiku nedostatku vody, sucha a na prevenci povodní. Klíčovým cílem projektů je zvýšení zadržování vody v krajině. Dále jsme se soustředili na změnu legislativy, díky níž je ČR připravena přijímat naléhavá opatření v době kritického ohrožení suchem, lépe hospodařit s vodou a chránit půdu před erozí. Také jsme vytvořili, přijali a naplňujeme strategické plány napříč všemi sektory, díky nimž se ČR proměňuje před očima a adaptuje na změnu klimatu,“ uvedl ministr Richard Brabec.

Dalším bodem jednání byla politická diskuze k pokroku v projednávání návrhu nařízení o bateriích a odpadních bateriích. Diskuze se rozvinula kolem hlavních problematických bodů návrhu, jako jsou např. požadavky na baterie z lehkých dopravních prostředků, otázka rozšířené odpovědnosti výrobců či cíle pro sběr baterií. ČR poděkovala portugalskému předsednictví za výbornou práci na návrhu a zdůraznila, že je třeba zajistit dostatek času pro přizpůsobení se novým pravidlům. Mezi ta nejzásadnější patří požadavky na povinný recyklovaný obsah materiálů v bateriích, uhlíkovou stopu nebo např. požadavky na označování.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
84%
hlasovalo: 16143 lidí

Ministři rovněž diskutovali o novém akčním plánu pro nulové znečištění v oblasti ovzduší, vody a půdy, který Evropská komise vydala v květnu. „Dokument Evropské komise dobře popisuje hlavní zdroje a faktory způsobující znečištění. V některých oblastech, jako je např. ochrana půdy, není příliš sdílný, pokud jde o plánovaná opatření. Nicméně o to více čekáme na strategii k půdě, kterou by měla Komise vydat na podzim,“ říká ministr Brabec. Česko zároveň kvitovalo, že se plán věnuje i otázkám přeshraničního a světelného znečištění. Na českou žádost byla na program jednání zařazena také diskuze o tzv. taxonomii – souboru kritérií pro udržitelné investice. Česko, které podpořilo dalších 6 zemí EU, upozornilo na potřebu řádně diskutovat vazbu na případnou veřejnou podporu investic z evropského rozpočtu. Toto využití taxonomie totiž nebylo projednáno s členskými státy. Výchozí pozice zemí EU při přechodu na nízkoemisní ekonomiku se přitom diametrálně liší.

Na okraj jednání Rady se uskutečnila schůzka ministra Brabce s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem. Hlavním tématem jednání byl připravovaný balík legislativních návrhů ke klimatu a energetice „Fit for 55“, který má Komise zveřejnit v červenci. Během zasedání Rady proběhlo i jednání ministrů životního prostředí budoucího předsednického tria – Francie, Česka a Švédska ohledně koordinace příprav společného programu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Rusové kradou kufry, cizí území a teď už i obilí

10:07 Zdechovský (KDU-ČSL): Rusové kradou kufry, cizí území a teď už i obilí

Komentář na facebookovém profilu k hrozící potravinové krizi