Ještě jednou děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové. Zase jenom ve stručnosti připomenu, že cílem změny Montrealského protokolu je omezení používání takzvaných částečně fluorovaných uhlovodíků, látek HCF, které jsou používané jako náhrady za látky poškozující ozonovou vrstvu. Tyto částečně fluorované uhlovodíky však působí také jako skleníkové plyny se silným účinkem, a proto se státy celého světa shodly na tom, že jejich použití je potřeba regulovat. Změna protokolu zavazuje nejenom rozvinuté státy, ale rozvojové země k dodržení harmonogramu omezování těchto látek při zohlednění různých podmínek skupin těchto zemí.
A zároveň si dovoluji předložit návrh na dodatečnou ratifikaci Vídeňské úmluvy na ochranu ozonové vrstvy a Montrealského protokolu, jež byly původně schválené jako smlouvy vládní. Důvodem tohoto kroku je pouze formálně právní sladění procesu sjednání této úmluvy a tohoto protokolu s platnými ustanoveními ústavy České republiky, která v současné době u takovýchto mezinárodních smluv vyžaduje souhlas Parlamentu České republiky a následnou ratifikaci prezidentem republiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV