Počítadlo na stránkách www.sazimebudoucnost.cz tak od pátku začalo sčítat stromy vysazované po celé České republice. Také Státní fond životního prostředí ČR podpoří výsadbu komunitní zeleně dotační výzvou s alokací 100 milionů korun.
aždý, kdo letos vysadí nebo plánuje vysadit strom ve volné krajině nebo ve městě má možnost ho zaregistrovat do interaktivního portálu pod taktovkou Nadace Partnerství a Ministerstva životního prostředí. K nim se navíc nyní přidává další strategický hráč, kterým jsou obce a města. S ministrem Richardem Brabcem za Ministerstvo životního prostředí a ředitelem Miroslavem Kundratou za Nadaci Partnerství dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl podepsal memorandum o spolupráci, které pomůže společný cíl naplnit. S plánováním výsadby, sháněním dobrovolníků a pozemků i darováním financí výsadby a péči o stromy pomůže ode dneška nový portál www.sazimebudoucnost.cz, na kterém se rovněž objeví i metodika pro smysluplné sázení. A kde ode dneška každý, kdo chce a může, začne „sázet budoucnost“.
„V dnešní době, možná ještě více než kdy jindy, můžeme bez nadsázky užít parafrázi známého rčení - strom - přítel člověka. Na jednu stranu tu máme sucho sužující ČR, kůrovcovou kalamitu v lesích, krajinu, města a obce, které se potřebují adaptovat na změnu klimatu, a na druhou stranu stromy pohlcující plyny CO2, pomáhající snižovat dopady sílícího skleníkového efektu. Stromy nám dodávají kyslík a zároveň čistí vzduch. Pomáhají chladit města ve dne a udržují teplo v noci, čímž šetří energii. Stromy fungují jako přírodní vodní filtry, snižují erozi půdy a pomáhají předcházet záplavám. Síla deseti milionů stromů pomůže ochladit přibližně 200 kilometrů čtverečních až o tři stupně Celsia, odvede denně stejnou práci jako 40 milionů klimatizačních jednotek, denně vypaří deset milionů hektolitrů vody a vytvoří denní zásobu kyslíku pro 30 milionů lidí,“ vypočítává ministr Brabec.
„Na nápad vysadit 10 milionů stromů, které pomohou vyprahlé české krajině a přehřátým městům, - a propojit tak širokou veřejnost, spolky, neziskové organizace, státní správu, podniky a firmy veleprospěšnou aktivitou, jsme poprvé přišli loňského 17. listopadu při výsadbě Aleje svobody pod Řípem. Energie několika stovek dobrovolníků a podpora řady organizací, firem i samospráv, které se výsadby účastnily, nám daly odvahu se k tak ambicióznímu cíli přihlásit. Ceníme si toho, že vizi vzal za svou a významně ji rozvíjí i ministr Brabec a celé MŽP, Svaz měst a obcí a celá řada dalších partnerů, kteří se k nám stále přidávají,” podtrhuje strategický ředitel nadace Kundrata.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV