Necelé 2 miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí 2014+ mají šanci nyní získat kraje, města, obce i podnikatelské subjekty na odpadové hospodářství. MŽP totiž vyhlásilo dvě nové výzvy, v rámci nichž podpoří výstavbu a modernizaci zařízení pro sběr, třídění, úpravu a další nakládání s odpady. Evropské dotace půjdou i na výstavbu, modernizaci, nebo dovybavení bioplynových stanic a podpoří i projekty, které pomohou předcházet vzniku biologicky rozložitelných odpadů prostřednictvím domácích kompostérů.
Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR vyhlásily dvě nové výzvy k podávání žádostí o dotaci zaměřené na odpadové hospodářství. O finanční podporu mohou požádat zejména kraje, města, obce, původci odpadu i podnikatelské subjekty. Příjem žádostí startuje 1. září a potrvá až do 30. listopadu 2016.
„Jednou z našich hlavních priorit v oblasti odpadového hospodářství je pokračovat v co největším snižování nákladů pro obce v souvislosti s loni zavedenou povinností třídit nové komodity jako bioodpad a kovy, a zamezit tak účtování nového třídění do poplatků za svoz odpadu občanům. Chceme tak obcím i občanům usnadnit přístup ke třídění odpadů, což, věřím, přispěje i ke snížení množství odpadů, který bude končit na skládkách. Právě odklon od skládkování patří mezi jednu z priorit Ministerstva životního prostředí v oblasti odpadové politiky," vysvětluje ministr Richard Brabec a dodává: „Téměř 50 % komunálního odpadu, tedy zejména obsahu černých popelnic, končí v současné době na skládkách. A bohužel až 50 % černých popelnic obsahuje biologicky rozložitelný komunální odpad, který v jiných zemích končí běžně v kompostárnách nebo třeba v bioplynových stanicích, kde se z něj vyrábí energie, jinými slovy znovu se nějak využívá. Takže tady musíme opravdu přidat.“
40. výzva OPŽP
V rámci této nově vyhlášené výzvy je k dispozici 100 milionů korun. „Z dotace bude možné podpořit projekty zaměřené mimo jiné na předcházení vzniku biologicky rozložitelných odpadů, například na pořízení domácího kompostéru pro občany nebo štěpkovač přiměřeného výkonu,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Domácí kompostování je vhodným doplňkem systému sběru biologicky rozložitelných komunálních odpadů v obcích, může tak napomoci snížit jejich množství, které dnes končí v černých popelnicích, potažmo na skládkách. „Pozitivní efekt domácích kompostérů vidím v tom, že přímo na své zahradě si můžeme vyrobit vlastní kompost. Takže ušetříme peníze a chytře přeměníme bioodpad na přírodní hnojivo,“ doplňuje Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů MŽP.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

8:02 Koten (SPD): Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,9 %
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdražování.
- 7:04 Ministr Vlček: Je skvělé vidět úspěchy českých firem v zahraničí
- 6:04 Rajchl (PRO): Duchody jsou u nás natolik žalostné, že se za ně nedá důstojně žít
- 4:29 Senátor Hájek: Dle justice už není nebezpečný. Možná nás i obohatí. Vyhoštění se nekoná
- 22:11 Balaštíková (ANO): Tohle není řešení. To je další výsměch
- 20:16 Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina