Současný stav, kdy policisté (a také hasiči) dostávají přidáno 5 % je tak nutné vnímat ve dvou rovinách. Za prvé tím alespoň částečně napravujeme nespravedlnost, která vznikla v době pravicových vlád. Za druhé jim tak posíláme vzkaz, že jejich práci potřebujeme a že si jí vážíme.
Když pravice prosadila před čtyřmi lety plošné škrty, tvrdila, že se jedná o dočasné opatření. S dočasností máme tady v Česku své zkušenosti. A ani v případě snížených platů pro policisty (a hasiče) to nemělo být jinak. Slíbili jsme nápravu a společně s vedením policie, hasiči a odboráři našli i kompromis. Opětovné zvýšení tarifní mzdy je tak vlastně první krok, který předznamenává systémovou změnu přístupu vlády k bezpečnostním složkám státu.
Zdaleka totiž nejde jen o platy. V posledních letech totiž chyběly peníze i na nezbytné investice. Výmluvně o tom vypovídají náhodně vybrané novinové titulky z posledních čtyř let. Policii se ořeže sádlo, ale ne krev. Začíná policejní výprodej. Policie škrtá, kde může. Zavřeme půlku policejních škol... Odborná veřejnost již tehdy varovala, že nepromyšlené škrty nemohou přinest nic dobrého. Již na první pohled bylo totiž zřejmé, že rušení služeben, méně policistů v ulicích a delší dojezdové časy hlídek větší bezpečnost v ulicích nemohou zajistit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Milan Chovanec