Ministr Chovanec: Kraje a obce budou moci kontrolovat hospodaření České pošty

04.09.2015 21:47

Ministr vnitra Milan Chovanec a generální ředitel České pošty Martin Elkán se včera sešli postupně se zástupci samospráv a poté s představiteli odborových svazů České pošty. Tématem obou jednání byla situace na České poště a její další rozvoj.

Ministr Chovanec: Kraje a obce budou moci kontrolovat hospodaření České pošty
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec
reklama

Milan Chovanec informoval zástupce samospráv o rozšíření dozorčí rady České pošty po jednom zástupci z Asociace krajů a Svazu měst a obcí. „Prostřednictvím svých zástupců v dozorčí radě získají kraje i obce možnost podrobně se seznamovat s hospodařením České pošty a kontrolovat ho. Budou mít také dohled nad probíhajícím franšízovým projektem Pošta Partner. Jde o další krok, který fungování pošty zprůhlední. Teď je na Asociaci krajů a Svazu měst a obcí, aby navrhly své členy. Do jednoho měsíce by se tak samosprávy mohly podílet na kontrole fungování podniku,“ uvedl ministr vnitra. S ohledem na stanovený počet členů rady z řad zaměstnanců podniku dojde k rozšíření rady o tři členy ze 12 na 15. Krok ministra kromě zástupců samospráv přivítal také generální ředitel České pošty. „Jde o další důkaz, že pošta, která se maximálně otevírá veřejnosti, je a nadále bude transparentní,“ doplnil Martin Elkán.

Na základě zájmu samospráv o hospodaření pošty jim pošta poskytne pravidelný externí audit hospodaření za rok 2014 vyhotovený firmou Price Waterhouse Coopers. Účastníci schůzky se poté do dvou týdnů znovu sejdou na téma hospodaření České pošty. Schůzky se kromě ministra vnitra a generálního ředitele České pošty zúčastnil také předseda dozorčí rady České pošty Jan Mareš, místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, místopředseda Sdružení místních samospráv Radim Sršeň, předseda Svazu měst a obcí František Lukl a za Asociaci krajů hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

O rozšíření dozorčí rady následně ministr vnitra informoval zástupce odborových organizací České pošty. V rámci diskuse o budoucnosti pošty, konkrétně o projektu franšízových poboček Pošta Partner, ministr vnitra samosprávy i odboráře ujistil, že pošta nebude rušit ani převádět na franšízy pobočky tam, kde s tím starostové nebudou souhlasit. Martin Elkán poté odboráře, kteří zastupují 1/3 zaměstnanců státního podniku, informoval o krocích vedení pošty k transparentnímu chování pošty i o snahách vedení pošty zlepšovat komunikaci se zaměstnanci. Kromě toho vedení pošty diskutovalo se zástupci odborů také na další témata, která jsou pro odboráře aktuální. Další společná schůzka vedení pošty a odborářů se uskuteční v říjnu tohoto roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Petříček: EU má zájem na spolupráci s Čínou, která bude přínosem pro obě strany

9:10 Ministr Petříček: EU má zájem na spolupráci s Čínou, která bude přínosem pro obě strany

Ministr Tomáš Petříček zastupoval Českou republiku na videokonferenci ministrů zahraničí členských …