Ministr Chvojka: Památník Hodonín u Kunštátu bude spravovat Muzeum romské kultury

20.09.2017 13:53

Vláda schválila záměr převedení hospodaření s areálem Památníku Hodonín u Kunštátu z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského na Muzeum romské kultury.

Ministr Chvojka: Památník Hodonín u Kunštátu bude spravovat Muzeum romské kultury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jan Chvojka na zasedání vlády

„Muzeum romské kultury by mělo památník spravovat od začátku příštího roku. Plníme tak další opatření ze Strategie romské integrace do roku 2020,“ uvedl ministr pro lidská práva Jan Chvojka.

Převod památníku zajistí Ministerstvo kultury a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ministerstvo školství změní zřizovací listinu Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského tak, aby s účinností od 1. ledna 2018 dále nezajišťovalo úkoly spojené s vybudováním a provozem Památníku Hodonín u Kunštátu, včetně zabezpečení nezbytných majetkoprávních dispozic.

Ministerstvo kultury změní zřizovací listinu Muzea romské kultury s účinností od 1. ledna 2018 tak, aby jeho posláním byla také péče o uchování trvalé vzpomínky na utrpení Romů internovaných v bývalém cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu, včetně péče a úpravy pietního místa.

Takzvaný cikánský tábor v Hodoníně u Kunštátu sloužil jako místo nucené koncentrace moravských Romů. Na začátku srpna 1942 byly do tábora nahnány romské rodiny v počtu značně převyšujícím kapacitu tábora původně stanovenou na 800 osob. Vězni žili v katastrofálních ubytovacích, stravovacích i hygienických podmínkách. Následkem nemocí (především v době tyfové epidemie) a špatných životních podmínek zahynulo přímo v táboře 194 osob. Celkem prošlo táborem přes 1300 osob.

Hromadné transporty byly z hodonínského tábora vypraveny celkem dva. První transport 46 mužů a 29 žen ze 7. prosince 1942 směřoval do koncentračního tábora Osvětim I. Druhý hromadný transport se 749 vězni skončil 21. srpna 1943 v koncentračním táboře Osvětim II -Birkenau. Pouze část zbylých vězňů se dočkala propuštění, většina byla v zimě 1944 také odvezena do koncentračního tábora v Osvětimi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SOCDEM: Kalousek by peníze bankám radši nechal

7:17 SOCDEM: Kalousek by peníze bankám radši nechal

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k rozhovoru Vladimíra Špidly s Miroslavem Kalouskem…