Ministr Dienstbier: Dítě má mít nárok na povinné zastoupení advokátem

04.05.2015 22:14 | Zprávy

Rada vlády pro lidská práva se na svém zasedání 4. května věnovala ochraně práv dětí mladších 15 let, které poruší zákon a spáchají čin, který jinak právo kvalifikuje jako trestný čin.

Ministr Dienstbier: Dítě má mít nárok na povinné zastoupení advokátem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier

Tyto děti podle českého i mezinárodního práva nejsou trestně zodpovědné za své činy. Je však proti nim vedeno řízení podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže. Toto řízení sice vedou civilní soudy, avšak projednává se v něm čin dítěte, který je obecně klasifikován jako protiprávní a za nějž je mu ukládána určitá sankce.

Tato opatření jsou sice mírnější než sankce podle trestního práva a jejich hlavním cílem je přispět k nápravě dítěte a k jeho zdárné výchově a integraci do společnosti. Nicméně jde o soudní řízení, kde se rozhoduje o právech a povinnostech dítěte a proto musí být práva dítěte v tomto řízení maximálně chráněna spolu s jeho nejlepším zájmem. Výbor pro práva dítěte odhalil v ochraně procesních práv těchto dětí mnohé problémy jako nedostatečné právní zastoupení v řízení, komunikace s rodiči či jinými osobami požívajícími důvěru dítěte, informování dítěte i rodičů o postupech v řízení.

Jakkoliv má řízení plnit nejen sankční, ale i výchovnou funkci, neměly by být základní procesní standardy ignorovány. Rada proto řešila návrhy změn, které směřují k posílení práv dětí v řízení, a doporučila je vládě k realizaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

19:11 Blaha (ODS): Strážnice patří verbířům, ne politikům

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…