Ministr Hamáček: Česko odmítá návrat přerozdělování migrantů na základě kvót

22.02.2020 12:31

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se sešel v Praze s novou evropskou komisařkou pro vnitřní věci Ylvou Johanssonovou. Hlavním tématem schůzky byla diskuze o budoucím směřování evropské migrační a azylové politiky.

Ministr Hamáček: Česko odmítá návrat přerozdělování migrantů na základě kvót
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
reklama

Ministr Hamáček zdůraznil, že klíčové je soustředit se na země, odkud do Evropy mohou přicházet nelegální migranti, a zároveň odmítl systém přerozdělování migrantů jako přežitý a nefunkční.

Jan Hamáček eurokomisařku Johanssonovou informoval, že pro Ministerstvo vnitra i Českou republiku zůstává i nadále jednoznačnou prioritou prevence migračních toků mimo území Evropské unie, lepší ochrana vnějších hranic Schengenského prostoru a posílení návratů nelegálních migrantů. „S paní komisařkou jsme vedli podnětnou debatu o tom, jak řešit ochranu vnitřní bezpečnosti. Kromě toho jsem opět zdůraznil, že Česko zcela odmítá návrat jakéhokoliv systému přerozdělování migrantů na základě kvót,“ uvedl ke schůzce ministr vnitra. Dle něj musíme mít absolutní kontrolu nad tím, kdo do EU přichází, stejně jako musíme dokázat vracet nelegální migranty okamžitě z vnější hranice EU. „Je pro mě naprosto nepřijatelné, aby například některé africké země usilující o dohodu s EU o volném obchodu nám odmítaly zaručit účinnou pomoc v boji proti nelegální migraci,“ dodal Hamáček a upozornil, že EU musí použít všech nástrojů k boji s nelegální migrací.

V této souvislosti ministr eurokomisařku Johanssonovou rovněž informoval, že už toto pondělí 24. února 2020 bude vláda na jeho návrh schvalovat balíček letošní pomoci Ministerstva vnitra zemím zasaženým migrací na Balkáně, Blízkém východě a Africe, tedy programy Pomoc na místě a MEDEVAC. Kromě toho vláda projedná i společný projekt zemí Visegrádské skupiny a Německa na pomoc Maroku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

10:57 Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z p…