Ministr Hamáček: Otevřený dopis Tomiu Okamurovi

12.10.2019 22:24

Vážený pane místopředsedo, vítám Váš zájem o legislativní návrhy připravované Ministerstvem vnitra, především o novelu azylového zákona. S překvapením jsem však podle Vašich reakcí na sociálních sítích zjistil, že jste špatně pochopil cíle této legislativní změny.

Ministr Hamáček: Otevřený dopis Tomiu Okamurovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Dovolte mi, abych Vám vysvětlil, proč můj úřad připravil novelu. Díky rozsudku Evropského soudního dvora, ve kterém Česká republika mimochodem uspěla, si můžeme dovolit výrazné zpřísnění zákona o azylu a rozšířit důvody pro jeho neudělení.

Pro migranty to znamená mnohem tvrdší podmínky, protože strpění, které existuje v našem právním řádu už celých 20 let, a nejedná se tedy o žádnou novinku, jak se zcela mylně snažíte prezentovat, je mnohem méně než azyl. Uvedu to na příkladu, který jsme u Evropského soudního dvora vyhráli: Pokud by v Česku žádal o azyl cizinec, který spáchal loupež, a přesto by měl jinak nárok na azyl, nově by mu nebyl udělen. Vždy jsem se domníval, že SPD nesouhlasí s tím, aby zločinci dostávali azyl. Tento zákon udělení azylu zločincům znemožňuje, nechápu proto Váš nesouhlas.

Novela zákona znamená citelné zrychlení procesu návratu migrantů do jejich zemí poté, kdy se v nich situace uklidnila. Strpěné osoby je možné navracet v podstatě ihned, nemusí se řešit odejmutí statutu azylanta, které se může protáhnout na roky.
Rozhodně se to netýká nelegálních migrantů, kteří nemají nárok na mezinárodní ochranu a musí se vrátit do své země tak jako tak.

Věřím, že nesouhlas s navrhovanou novelou je pouze důsledkem nepochopení, nikoliv obavou, že díky přísnější legislativě v České republice žádní uprchlíci nebudou a Vaše hnutí ztratí hlavní bod svého programu: strašit voliče migrací.

V žádném případě však nechci nijak omezovat Vaše právo hlasovat proti zákonu, který azylovou politiku významně zpřísní.

Jan Hamáček,
ministr vnitra

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Kubis: Kraj přispěje na základní vyznačení Krušnohorské Hřebenovky

17:46 Hejtman Kubis: Kraj přispěje na základní vyznačení Krušnohorské Hřebenovky

?Celkem 150 tisíc korun získá z krajského rozpočtu Klub českých turistů na základní vyznačení a infr…