Ministr Hamáček: Vyznat se v nepřehledné změti právních předpisů je skoro nemožné

18. 6. 2019 8:36

Podařilo se. Ministr vnitra Jan Hamáček prosadil ve vládě rušení zbytečných právních předpisů.

Ministr Hamáček: Vyznat se v nepřehledné změti právních předpisů je skoro nemožné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí, 17. června 2019, prosadil na jednání vlády záměr zpřehlednit český právní řád a zrušit zbytečné a nefunkční zákony, nařízení vlády a vyhlášky. V první vlně by mělo jít o 800 právních předpisů od roku 1918 do současnosti.

Návrh zákona s konkrétními rušenými předpisy předloží Ministerstvo vnitra do konce letošního srpna, do března 2021 pak resort vnitra připraví analýzu celého českého právního řádu. Ministerstvo vnitra poté navrhne zrušit veškeré odhalené nefunkční právní předpisy od vzniku první republiky. Jde o předpisy, které jsou sice stále formálně platné, ale nemají právní účinky a nejsou používané. „Vyznat se dnes v nepřehledné změti 42 000 právních předpisů je skoro nemožné. Zjednodušením legislativy pomůžeme občanům i podnikatelům se v právním řádu orientovat,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Na „vyhaslé“ zákony a vyhlášky od první republiky přes protektorát až po současnost ukázaly mj. práce na zavedení elektronické sbírky zákonů a eLegislativy. Jejich zrušení bude mít také pozitivní dopady na veřejné rozpočty i občany, podnikatele i veřejnou správu. Protříděním zákonů dojte i ke snížení administrativní zátěže.

Mezi rušenými absurdními předpisy, které ještě dnes z různých důvodů formálně platí a znepřehledňují právní řád, je např. zákon o ustanovení výpomocných sluhů z roku 1919, zákon o důsledcích neoprávněného pobytu pracovníků v cizině z roku 1969 nebo nařízení vlády z roku 1993 o ukončení omezení placení v hotovosti. Podrobnosti ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Dopis předsedkyni italského senátu

13:35 Okamura (SPD): Dopis předsedkyni italského senátu

Dopis pro předsedkyni italského senátu ohledně Mattea Salviniho.