Ministr Hamáček: Vzájemná pomoc mezi státy je jedním ze základních principů úspěchu

26.04.2020 16:39

Česko pomůže Řecku se zvládáním koronaviru v uprchlických táborech.

Ministr Hamáček: Vzájemná pomoc mezi státy je jedním ze základních principů úspěchu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Česká republika vyhověla žádosti řeckého ministra pro migraci a pomůže Řecku s bojem s epidemií koronaviru mezi žadateli o azyl. Těch je v Řecku 115 tisíc a v souvislosti s epidemií COVID-19 dochází ke zhoršení situace v uprchlických táborech i na hranicích s Tureckem.

Vláda ve čtvrtek schválila návrh ministra vnitra Jana Hamáčka na materiální dar Řecku v hodnotě 4,3 mil. Kč. Na základě žádosti řecké strany jde o hygienické potřeby, hlavně mýdla, šampony a toaletní papír, dále o nafukovací matrace, spací pytle, deky a ručníky. „Vzájemná pomoc mezi státy je jedním ze základních principů úspěchu. V žádném případě nechceme, aby situace v Řecku eskalovala,“ uvedl ministr vnitra s tím, že materiál pomůže především dětským uprchlíkům, kterých je v Řecku cca 41 tisíc.

Nákaza koronavirem se už objevila ve dvou uprchlických táborech na pevninském Řecku. V karanténě je i hotel s téměř 500 uprchlíky, řecké úřady také zaznamenaly pohyb uprchlíků z Turecka směrem k řeckým hranicím.

Pořízení vybavení a dopravu do Řecké republiky zajistí Hasičský záchranný sbor ČR. Pomoc Česko financuje z rozpočtu humanitárního programu MEDEVAC, který koordinuje Ministerstvo vnitra.

Další pomoc ČR

Už v březnu Česko např. pomohlo Španělsku a Itálii darováním celkem 20 tisíc ochranných obleků nebo Slovinsku zápůjčkou 500 tisíc roušek a 25 tisíc respirátorů. Pro přepravu pomoci jiných států pak Česká republika poskytla část kapacity letadel svého leteckého mostu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martínek (Piráti): Daň pět procent na digitální reklamu má například i Rakousko

19:33 Martínek (Piráti): Daň pět procent na digitální reklamu má například i Rakousko

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny dne 12. května 2021 k vládnímu návrhu zákona o dani z digi…